Acasă / SPORT / AFC Hermannstadt pierde primul meci disputat la Pitești

AFC Hermannstadt pierde primul meci disputat la Pitești

Hermannstadt – Universitatea Craiova s-a terminat cu victoria oltenilor, scor 0-1, în etapa 24 din Liga 1 Betano. Gruparea antrenată de Devis Mangia a urcat pe în acest fel pe locul 2 în clasament, cu 45 de puncte, cel puțin până la meciul pe care FCSB îl va disputa pe terenul celor de la Concordia Chiajna, luni, 18 ferbuarie, de la ora 20.00. În primele minute ale partidei, Andrei Cristea a trimis cu capul din mijlocșul careului, dar Căbuz a fost pe fază și a respins de sub bară. Și Koljic avea ocazia să deschidă scorul în prima repriză,dar a trimis puțin pe lângă poarta lui Căbuz. Blănaru a fost la un pas să deschidă scorul, dar atacantul sibienilor a trimis slab, pe lângă poartă, deși rămăsese singur cu Pigliacelli. Unicul gol al meciului a fost marcat de Nuno Rocha, în minutul 67, cu un şut din câțiva metri, după o deviere cu capul a lui Koljic. În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt rămâne cu 29 de puncte.

FC Hermannstadt: Căbuz – Măţel (Javzic ’59), Mijuskovic, Dandea, I. Stoica, Tătar – P. Petrescu, Pedro Da Silva (Popovici ’71), Dumitriu – Lendric (Blănaru ’54), Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic, Tiago Ferreira, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ (Fedele ’89), A. Cristea (Meza ’77), Mihăilă (Rocha ’62)- Koljic. Antrenor: Devis Mangia