Acasă / SPORT / CS Mioveni i-a pus pe labe pe „câinii roşii”

CS Mioveni i-a pus pe labe pe „câinii roşii”

CS Mioveni trăieşte vremuri bune, din punct de vedere sportiv. După ce au eliminat-o pe Astra, în turul precedent, ei bine, a venit rândul ca şi Dinamo – o altă pretendentă la trofeu – să fie eliminată din Cupa României de către elevii lui Claudiu Niculescu. Aceştia au produs în această seară surpiza optimilor cupei învingându-i de „câinii roşii” pe stadionul „Nicolae Dobrin” cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 23 de brazilianul Roberto Ayza: Gafă impardonabilă în defensiva dinamovistă, Bărboianu se ciocneşte cu Marc, iar Ayza scapă singur cu poarta goală, reuşind să marcheze singurul gol al jocului.
La capitolul ocazii de gol, jocul a fost pe alocuri echilibrat, însă trebuie menţionat faptul că jucătorii gazdă au jucat cu mai multă ardoare decât au făcut-o oaspeţii, care au venit la Piteşti fiind convinşi că nu au cum să se împiedice de o divizionară secundă. Prima ocazie bună a aparţinut lui Dinamo prin Gavrilă. Mijlocaşul echipei din Ştefan cel Mare a încercat un şut-centrare de la 20 de metri, însă Popescu a reuşit să blocheze chiar din faţa lui Bilinski, aflat la pândă. Gazdele nu s-au lăsat nici ele mai prejos şi au început să atace: Dragalina a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, însă Marc a respins în lateral, după care acelaşi Marc s-a opus excelent la o lovitură de cap a lui Negoiţă, era minutul 20. La câteva minute a căzut şi golul gazdelor, după care Dinamo a încercat în zadar să redreseze situaţia. Jocul s-a terminat cu victoria meritată a gazdelor care merg mai departe în sferturile de finală.
La finalul partidei, Claudiu Niculescu era fericit pentru victoria elevilor săi… din tonul cu care vorbea, părea că amintirile frumoase petrecute la Dinamo în sezoanele 2001 – 2002, 2003-2008 şi 2009-2010, şi cele 98 de goluri marcate în tricoul alb-roşu nu pot fi şterse cu buretele.
CS Mioveni: Popescu – Negoiţă, Calvin, Rada, E. Stoica – Răuţă, Dragalina, Galan – Popa (min. 81, Biceanu), Ayza (min. 80, Mazilu), Nilă (min. 74 ,Vintilă). Rezerve: Croitoru – B. Stoica, Năstăsie, Vintilă, Mazilu, Biceanu, Iancu.
Dinamo Bucureşti: Marc – Bărboianu, Nedelcearu, Cordoş, Grecu – Miranda (min. 41, Lazăr), Elton, Gavrilă (min. 46, Matei), Rotariu – Alexe, Bilinski. Rezerve: Kovacs – Popa, Boubacar, Şerban, Lazăr, Matei, Văduva.

Cartonaşe galbene: Răuţă (min. 5, fault din spate asupra lui Bilinski), Bărboianu (min. 17, fault asupra lui Alin Popa), Miranda (min. 39, fault asupra lui Galan). Ayza (min. 51, faulturi repetate), Matei (min. 65, atac întârziat asupra lui Rada), Nedelcearu (min. 71, fault la Nilă), Dragalina (min. 72, fault dur asupra lui Bilinski), Galan (min. 74, fault foarte dur la Alexe), Popescu (min. 86, trageri repetate de timp), 90+4 Calvin (trageri de timp).

Monica Cristea Foto-Mihai Neacsu

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...