Acasă / SPORT / CS Mioveni s-a calificat la loviturile de departajare cu Steaua

CS Mioveni s-a calificat la loviturile de departajare cu Steaua

cs_mioveni-steaua-cupa-romaniei (19)CS Mioveni a reușit surpriza optimilor Cupei după ce a eliminat-o pe Steaua. Galben-verzii putea deschide scorul în minutul 55, dar Niță a avut o intervenție salvatoare în fața lui Staicu. Steau a dominat categoric meciul din punct de vedere al posesie, dar nu au reușit să își creeze decât puține ocazii de gol. Aceștia putea rezolva meciul în minutul 86, însă Boldrin a șutat în transversală din lovitură liberă de la 30 de metri.Gazdele au rămas în zece oameni în minutul 116, când Gălan a fost eliminat pentru o intrare dură din spate. În minutele de prelungire Andrei Nilă trece în viteză de Toşca, care încearcă din toate puterile să devieze mingea, dar nu poate, atacantul scapă singur cu Niţă şi îi trimite portarului printre picioare, deschizând scorul în minutul 95. În minutul 114 Ovidiu Popescu centrează în careu, Pintilii recentrează cu capul pentru Vlad Achim, care îl fentează în centru pe Ionuţ Stoica şi apoi finalizează din 6 metri în stânga lui Octavian Popescu reușind astfel să trimită meciul la loviturile de departajare(1-1).Fernando Boldrin și William De Amorim au ratat de la Steaua, iar Cosmin Năstăsie de la argeșeni, loviturile fiind transformate de Vlad Achim, Mihai Pintilii, Ovidiu Popescu și Wilfred Moke (pentru Steaua), respectiv Roberto Ayza, Eduard Stoica, Andrei Nilă, Costinel Gugu. Lovitura decisivă i-a aparținut lui Boboc care a reușit să înscrie calificându-și echipa în sferturi! Fotbaliștii echipei CS Mioveni au sărbătorit calicarea cu bere și dans.