Acasă / SPORT / FC Argeș a câștigat întâlnirea cu Sportul Snagov

FC Argeș a câștigat întâlnirea cu Sportul Snagov

După ultimele eșecuri înregistrate cu ASA Târgu Mureș (1-2) și cu Dacia Unirea Brăila (1-3), argeșenii aveau nevoie disperată de o victorie. FC Argeș s-a impus cu 1-0 în runda cu numărul 9 a ligii secunde la fotbal, în fața Sportului Snagov, prin reușita lui Vasile Buhăescu din minutul 63.Alb violeții au jucat ultimele 35 minute cu un jucător în minus după ce Ionuț Șerban a fost eliminat după ce a primit un al doilea cartonaș galben.Încă din primele minute ale partidei, alb-violeţii au încercat să pună presiune pe adversar, însă Sportul Snagov a fost foarte aproape de deschiderea scorului în două rânduri, prin Braga (23) şi Lică (25). Piteştenii au ameninţat poarta lui Anca Trip prin David Andrei (27) şi Buhăescu (32), însă, de fiecare dată, portarul ilfovenilor a reuşit să îndepărteze pericolul.FC Argeş a închis bine culoarele spre poarta lui Nicuşor Grecu şi a încercat să dea lovitura pe contraatac. Gazdele au avut două şanse mari pe final de a majora diferenţa pe tabela de marcaj, însă Dorinel Oancea şi Ionuţ Năstăsie (84) au greşit ţinta.La sfârșitul săptămânii pentru FC Argeș urmează un meci dificil contra echipei Chindia Târgoviște,pe teren propriu.

N. Grecu – D. Oancea, Vişa, Şerbănică, Ct. Stan – I. Năstăsie, I. Şerban, R. Costin (cpt.), D. Andrei (Andr. Panait 67′) – Buhăescu (C-tin. Stoica 86′), R. Grecu (Ct. Barbu 90′)
Rezerve neutilizate: Oct. Popescu – Nilă, Albu, Tofan
Antrenor: Iordan Eftimie

Anca Trip – Şt. Vlădoiu, V. Lică, I. Şerban, Bg. Stancu – Al. Radu (cpt.)(Voineag 79′), Cr. Munteanu (Neaţă 67′) – Braga, Borţoneanu (Alin Manea 61′), Bustea – L. Dobre
Rezerve neutilizate: Fila – Cornea, Al. Rusu, Al. Ionescu
Antrenor: Valeriu Răchită

FOTO Gabriela Neacsu

Sah februarie 2024 (15)

David Hărăbor și Camelia Tatu au cucerit premiile Suprem 2024 la sah

În acest weekend, orașul Pitești a găzduit Festivalul național de șah „Cupa SUPREM” – un ...