Acasă / SPORT / FC Argeș a pierdut duelul cu Rapid București

FC Argeș a pierdut duelul cu Rapid București

fc arges rapid ppFC Argeş a fost învinsă cu 2-0 în confruntarea de ieri du­pă amiază, de pe propriul teren, cu Rapid Bucureşti şi a ra­tat şansa de a se apropia de podiumul ligii se­cun­de. În debutul meciului, giuleştenii au avut ocazii mari să deschidă scorul, prin Hlistei și Sefer care a lovit transversala. Replica piteștenilor a venit prin Blejdea, însă șutul acestuia a fost reținut de Tătaru. În partea secundă, Blejdea a reuşit să trimită pe poarta giuştenilor pentru prima dată, însă cel care avea să înscrie a fost Amir Jorza (54). După o pătrundere pe stânga a lui Sefer şi o pasă către Hlistei, acesta a deviat mai departe la Jorza, care l-a învins pe Ducan. FC Argeș a fost foarte aproape de a restabili egalitatea după ce Manole a fost aproape de autogol cu un sfert de oră înainte de final. Un minut mai târziu, Năstăsie a trimis pe lângă vinclu și a irosit cea mai mare oportunitate de gol a gazdelor. FC Argeș a rămas în zece oameni după ce Grigore Turda a primit al doilea galben cu șase minute înainte de final. Cu un minut înainte de finanalul celorr 90 de minute, Petre Goge a majorat diferenţa pe tabela de marcaj în urma unei acțiuni individuale finalizată cu un șut pe lângă portarul Ducan ieșit în întâmpinare.

Rapidul a fost încurajart la Pitești de o galerie formată peste 1000 de persoana care au făcut deplasarea cu trenul sau cu mașinile personale. Pe tot parcursul întâlnirii, fanii giuleștenilor și-au încurajat favoriții, dar au avut și ceva de împărțit cu spectatorii argeșeni. Și fanii lui FC Argeș au fost la înălțime la acest meci chiar dacă nu au fost așa de numeroși ca bucureștenii.

GABRIELA NEACSU – MIHAI NEACSU

Despre Administrator

Citeşte şi ...

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...