Acasă / SPORT / FC Argeș încheie prima parte a sezonului pe locul 6

FC Argeș încheie prima parte a sezonului pe locul 6

FC Argeş a terminat anul 2018 cu o victorie.  Alb-violeții s-au impus cu 3-1 în confruntarea de vineri seară, de pe propriul teren, cu Pandurii Târgu Jiu, o echipă destul de incomodă pentru toate pretendentele la promovarea în Liga I. Alb-violeţii au început bine partida şi au deschis scorul după doar 12 minute, în urma unui penalty scos de Cătălin Barbu şi transformat de Vasile Buhăescu. Tudoran a restabilit egalitatea pentru Pandurii după ce acesta a profitat de o gafă a defensivei piteştene şi l-a învins pe Tavi Popescu, cu un şut de la marginea careului. FC Argeş a preluat conducerea pe tabelă cu 25 de minute înainte de final. Buhăescu a realizat dubla după o gafă a portarului Cotolan care a scăpat printre mâini mingea în urma unui şut de la 20 m. Nou-intratul Andrei Nilă a risipit emoţiile celor 500 de spectatori prezenţi la acest joc după ce a trimis în plasă o lovitură de colţ, executată ca la carte de Şerban. Şi după marcarea celui de-al treilea gol alb-violeţii au menţinut constantă presiunea pusă pe adversar, însă Nilă şi Buhăescu nu au mai reuşit să-l învingă pe Cotolan din poziţii destul de bune.

FC Argeş: Popescu – Tofan, Hreniuc, Gugu, Turda – Şerbănică, Şerban, Raul Costin(cpt), Vasile Gheorghe – Cătălin Barbu, Buhăescu. Rezerve: Grecu, Nilă, Stan, Vişa, Panait, Bîrzan, Oancea. Antrenor: Emil Săndoi.

Pandurii: Cotolan – Şendroiu, Ciobanu(cpt), Draca, Vasilescu – Raiciu, Cenaj, Al. Vodă – Tudoran, Nsiah, Blejdea. Rezerve: Opriţa, Trancă, Dănescu, Patrick Popescu, Roşoveanu, Lică, R.Gheorghe. Antrenor: Adrian Bogoi.

FOTO Gabriela Neacșu

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...