Acasă / SPORT / FC Argeș – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-1(0-1)

FC Argeș – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-1(0-1)

Au marcat: Dumitru(min.59) / Bouhenna(min.22)
FC Argeș își continuă parcursul foarte bun din acest retur de campionat. Echipa noastră a ajuns la zece rezultate pozitive după ce a remizat, 1-1, marți seară, pe propriul teren, în restanța cu Sepsi Sfântu Gheorghe, din etapa 21 a Casa Liga 1.
Alb-violeții au început bine partida și puteau marca prin Malele, care scăpat singur cu portarul Niczuly, a tras în acesta. Sepsi a deschis scorul în minutul 22, prin Bouhenna, după ce Greab reușise să respingă în față devierea cu capul, spre propria poartă, a lui Malele. Prima repriză s-a terminat cu parada spectaculosă a lui Niczuly la șutul lui Palic. În debutul părții secunde, același Palic l-a pus la grea încercare pe portarul oaspeților care a reușit însă să scoată șutul de la 25 m expediat pe jos de mijlocașul croat. FC Argeș a restabilit egalitatea cu o jumătate de oră înainte de finalul partidei prin Cristi Dumitru. Fotbalistul împrumutat de la FCSB a trimis o ”torpilă”, din interiorul careului, care s-a dus direct în vinclul porții lui Roland Niczuly. Echipa noastră a forțat victoria pe finalul întâlnirii, însă goalkeeperul covăsnenilor a reușit să respingă cu piciorul șutul lui Maes. Și oaspeții au avut o mare șansă de a marca în ultimele minute ale partidei, însă Safranco a reluat cu capul peste poartă din câțiva metri. S-a terminat 1-1, rezultat în urma căruia FC Argeș se menține pe locul 10, cu cele 27 de puncte, acumulate în 23 de etape. Următorul joc al piteștenilor este programat vineri, de la ora 17.30, în deplasare, cu FC Voluntari, penultima clasată a Ligii I.
Caseta tehnică:
FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Maric, Muşat – Meza Colli, Şerban (cpt) – Drăghici(min.64 Maes), Palic, Cristi Dumitru – Malele.
Rezerve neutilizate: Croitoru – Boldor, De Jonghe, Grecu, Barbu, Pablo de Lucas, Năstasie, Ndiaye. Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi.
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe: Niczuly – Csiszer, Bouhenna(cpt), Mitrea, Ștefănescu – Deligiannidis(min.74 Golofca), Vașvari(min.36 Purece)- Safranko, L. Fulop(min.46 Aganovic), Gonzales(min.60 Achahbar).
Rezerve neutilizate: Fernandez, Nouvier, Dumiter, Petrila, Tamas. Antrenor: Leo Grozavu
Cum s-au marcat golurile:
min.22: 0-1! Eder Gonzalez centrează din corner, Malele vrea să respingă, dar deviază cu capul spre propria poartă, Greab boxează în față, de unde Bouhenna împinge mingea în poartă.
min.59: 1-1! Mușat centrează în careu, iar Cristi Dumitru reia din prima direct în vinclu!.
Text : Marius Duinea
Foto : Mihai Neacsu

b3411b9e-8400-4061-9a1d-c67c975d402e2cf3905a-ab99-4699-b190-e50597c6d2dd36e94857-3f2a-4cf2-b3a5-9a82afdf2db91913c0d4-7ecd-411f-aa4f-4c9e0cd9aafcc51b01cd-1ad4-452c-8e55-fbda8435e24cdef4d852-deff-4c58-be15-65d37534125b