Acasă / SPORT / Pentru „academicieni” promovarea pare tot mai departe

Pentru „academicieni” promovarea pare tot mai departe

Academica Arges-fotopress24 (10)Echipa de fotbal Academica Argeş a făcut un pas greşit în lupta pentru promovarea în primul eşalon, fiind învinsă de SC Bacău, cu 2-1, într-un meci care a contat pentru etapa a XXI-a din seria I.
Pe un gazon îmbibat de apă şi plin de noroi, „academicienii” au fost învinşi după un joc pe care l-au dominat mai ales în repriza secundă. Cei care s-au adaptat mult mai bine la starea jalnică a terenului au fost gazdele, care au şi reuşit să puncteze de două ori.

În prima repriză, jocul a fost echilibrat, băcăuanii având cele mai mari ocazii. Cea de-a doua repriză a fost dominată de oaspeţi, însă prima oportunitate clară de gol i-a aparţinut lui Pătulea abia în minutul 77.
Gol anulat
Băcăuanii au început meciul foarte motivaţi, iar în minutul 5 şi-au trecut în cont prima ocazie de gol, prin Pungă, care a şutat din unghi în plasa laterală. În minutul 20 a fost rândul lui Mihălăchioae să-i dea emoţii portarului argeşean Cezar Lungu, cu un şut de la 35 de metri. Un minut mai târziu, moldovenii au deschis scorul prin Neagu, în urma unei pase a lui Adăscăliţei; acesta a înscris de la marginea careului, pe lângă portarul ieşit în întâmpinare. Şi „Academia” a marcat după cinci minute prin Chiţu, însă arbitrul a considerat că acesta se afla în ofsaid. În minutul 45, Stelian Stancu a centrat perfect în careu, dar Chiţu a trecut pe lângă balon.
La şapte puncte de lider
Gazdele îşi puteau dubla avantajul în minutul 56, însă Vraciu a şutat în portar. Fundaşul oaspeţilor Florin Popa a trecut pe lângă egalare în minutul 78, reluând cu capul de la 6 metri puţin pe lângă poartă. Minutul 80 a adus egalarea prin reuşita lui Adrian Pătulea, de la 10 metri, în urma unei lovituri cu capul la colţul lung. Acelaşi jucător putea marca din nou peste trei minute, după o centrare a lui Deletic, dar a trimis mingea cu capul puţin peste poartă, de la 6 metri.
Gazdele au închis tabela în minutul 85 prin Vraciu care a şutat la colţul lung, de la 16 metri. Înainte de fluierul final, Chiţu, de la argeşeni, a fost aproape să aducă bucuria în tabăra echipei sale, însă un adversar a respins de pe linia porţii. Aşa s-a scris istoria unei partide ce avea conotaţii total diferite pentru cele două combatante. Băcăuanii speră să poată supravieţui financiar în această a doua parte a sezonului, în timp ce la Academica, deşi este linişte la capitolul bani, în ceea ce priveşte şansele de promovare este… mult până departe. Liderul FC Voluntari a luat din nou un avans de şapte puncte şi cu greu mai poate fi ajuns. În etapa următoare, Academica va juca acasă cu ACS Berceni.
„Nu meritam să pierdem”
După meci, amărăciounea domnea în tabăra celor care visează la Liga I. Antrenorul echipei Academica, Ciprian Urican, consideră că era justă o victorie a formaţiei sale prin prisma ocaziilor de gol create: „A fost un joc deosebit de dificil, împotriva unei echipe bune, aşa cum, de altfel, ne aşteptam. Indiferent de situaţia grea pe care o traversează, echipa din Bacău rămâne un adversar de temut. Ne simţim frustraţi pentru rezultat şi consider că nu meritam să pierdem, ci să câştigăm, pentru că am controlat meciul, cu excepţia primelor 20 de minute, timp în care am fost nevoiţi să ne adaptăm la condiţiile terenului. Din păcate, am făcut două greşeli în defensivă care s-au soldat cu tot atâea goluri şi îmi pare rău că n-am reuşit să concretizăm sumedenia de ocazii pe care ni le-am creat. Este o hibă mai veche a echipe noastre şi vom încerca să remediem acest aspect cât putem de repede”.
Echipele
SC Bacău: Petrariu – Mihălăchioae, I. Ursu, Lozneanu (cpt.), Sascău (Drugă, min. 67) – Căinari, L. Dumitriu (Taban, min. 66), Adăscăliţei, Pungă – Vraciu, C. Neagu (Luncanu, min. 75).
Academica Argeş: C. Lungu – S. Stancu (Al. David, min. 86), Fl. Popa (cpt.), Viţelaru, Sg. Popovici – Olariu (Val. Munteanu, min. 64), Ispir – Venţer, H. Koné (Pătulea, min. 58), Deletic – S. Chiţu.
* Celelalte rezultate din seria 1 au fost: Rapid CFR Suceava – FC Voluntari 0-1, CS Baloteşti – FC Farul Constanţa 2-0, ACS Berceni – CF Brăila 0-0, Săgeata Năvodari – FCM Dorohoi 0-3 (la „masa verde”), CSM Unirea Slobozia – Gloria Buzău 0-3 (la „masa verde”).