Acasă / SPORT / Remiză în cel de-al 163-lea derby

Remiză în cel de-al 163-lea derby

steaua_dinamo-1-1-derby_fotopress24 (31)Derby-ul cu numărul 163 s-a încheiat nedecis, scor 1-1, iar Campionii României rămân la trei puncte în urma liderului Astra Giurgiu, cu patru etape înainte de încheierea sezonului. Nicolae Stanciu a primit, inaintea partidei, trofeul „Jucatorul lunii Martie” in ancheta Digi Sport, din partea lui Helmut Duckadam. De asemenea, cele doua echipe au iesit pe teren cu un banner dedicat „Zilei Sportului Curat”, promovata de Agenţia Naţională Anti-Doping.steaua_dinamo-1-1-derby_fotopress24 (16)”Pe Arena Naţională”, Hamroun a avut prima şansă de gol, dar stelistul a fost blocat în ultimul moment. În minutul 16 însă,Cerniauskas a rămas fără replică la devierea nefericită a lui Steliano Filip, care a respins în proprie poartă o atingere a lui Adi Popa.Şase minute mai târziu, Alexandru Tudor a oprit derby-ul din cauza torţelor aruncate din sectorul steliştilor. După pauză, Rednic a mutat excelent atunci când l-a introdus pe teren pe Gnohere şi golgheterul dinamovist a avut nevoie de doar două minute şi jumătate ca să restabilească egalitatea.Primul gol a fost marcat de Gnohere care a primit o pasă extraordinară de la Palic, acesta profitând de o eroare a lui Stanciu, a intrat în careu şi a marcat în dreapta lui Niţă, pe colțul scurt. Golul al doilea a plecat de la faza lui Hamroun, excelent lansat pe stânga, acesta a centrat în careu, Adi Popa a încercat să reia spre poartă, iar mingea l-a lovit pe Steliano Filip şi a luat o traiectorie ciudată, care l-a păcălit pe Cerniauskas.După această rezultat de egalitate, Steaua acumulează 36 puncte şi se află pe locul al doilea, în timp ce Dinamo este pe locul 3 în clasament, cu 31 de puncte acumulate în şase etape de play-off. Etapa următoare, Steaua este obligată să învingă la Giurgiu pentru a trece pe primul loc.

Gabriela Neacşu/ Mihai N.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

conducere defensivă între polițiștii argeșeni (7)

Competiție de conducere defensivă între polițiștii argeșeni

La ceas aniversar pentru Poliția Română, polițiștii argeșeni s-au întrecut într-o competiție de îndemânare la ...