Acasă / SPORT / Revenire spectaculoasă pentru FC Argeș

Revenire spectaculoasă pentru FC Argeș

fc arges - csm resita 3-2 fotopress24 (9)

FC Argeş s-a impus cu 3-2 în această după-amiază în restanța din etapa a 11-a a Ligii 2 cu CSM Reşiţa, de pe teren propriu. Confruntarea dintre argeșeni și bănățeni a fost una nerecomandată cardiacilor, cu răsturnări spectaculoase de situație pe tabela de marcaj. Reşiţa a deschis scorul la Piteşti după 16 minute prin Marius Coman, care după ce a fost servit perfect de Danci, a pătruns în careu, a protejat în faţa lui Turda şi Ducan şi a marcat cu un șut din întoarcere.

fc arges - csm resita 3-2 fotopress24 (8)Oaspeții au mai înscris încă o dată cu șapte minute înainte de finalul primului mitan prin Dat care a profitat de greșeala lui Dănescu și a trimis în plasă, din 10 metri, la rădăcina barei din dreapta. Alb-violeții au reintrat în meci chiar înainte de pauză, după ce Nini Popescu i-a luat faţa lui Vădrariu şi a înscris cu un şut deviat, care l-a păcălit pe Zimmermann. Ducan și-a spălat păcatele după greșeala de la primul gol, parând şutul lui Săulescu.

pp fc arges - resitaIonuț Badea a făcut o dublă schimbare inspirată la pauză, mutare care avea să schimbe în bine jocul alb-violeților. I-a introdus în teren pe Tofan și Matiș, în locul lui Robert Grecu și lui Dănescu. Piteștenii au restabilit egalitatea cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar prin Andrei Blejdea, care servit ideal de Moihedja, a pătruns în careu şi a finalizat pe jos, pe lângă bara din stânga. Reşiţa a încasat lovitura decisivă un minut mai târziu după ce portarul Zimmermann, căpitanul echipei, a scăpat mingea în faţă şi Grigore Turda a pus latul din 3 metri şi a făcut 3-2. Oaspeții au rămas în zece oameni după ce Marius Coman a primit al doilea galben pentru o simulare în careu. Cu această victorie, FC Argeș a ajuns la 21 de puncte, în 14 etape jucate. Piteștenii au urcat pe locul 7, la trei puncte în spatele Petrolului, noua ocupantă a locului 3. Următorul meci al piteștenilor este programat sâmbătă, de la ora 15, pe propriul teren, adversar urmând a fi UTA Arad.

M.D / FOTO GABRIELA NEACȘU – VIDEO MIHAI NEACȘU

Despre Administrator

Citeşte şi ...

conducere defensivă între polițiștii argeșeni (7)

Competiție de conducere defensivă între polițiștii argeșeni

La ceas aniversar pentru Poliția Română, polițiștii argeșeni s-au întrecut într-o competiție de îndemânare la ...