Acasă / SPORT / SCM Pitești a debutat cu dreptul în partea secundă a sezonului

SCM Pitești a debutat cu dreptul în partea secundă a sezonului

scm_podari-fotopress24 (9)SCM Pitești a învins cu 4-0, pe propriul teren, pe CS Podari și se menține pe prima poziție a seriei cu un avans de 13 puncte față de ocupanta locului 2, FC Voluntari II.Confruntarea de ieri din prima etapă a returului care s-a disputat pe terenul central al stadionului Nicolae Dobrin a fost dominată de la un capăt la altul de SCM. Elevii lui Nicolae Dică au deschis scorul după nouă minute prin mijlocașul Cosmin Căpățînă, fotbalist venit în această iarnă de la FCM Alexandria, colega de serie. Noua achiziție a vulturilor din Trivale l-a executat pe gooal-keperul oaspeților cu un șut în forță din interiorul careului. Zece minute mai tîrziu, același Căpățînă a majorat diferența pe tabela de marcaj în urma unei greșeli în lanț a defensivei oltene care nu a putut respinge o minge în propriul careu. Gazdele puteau intra la cabine cu un avantaj mult mai mare, însă Mecea a reușit să scoată miraculos șuturile lui Năstăsie și Șandru care l-au pus la grea încercare. Piteștenii și-au trecut în cont și o bară pînă la pauză prin Năstăsie care a fost liantul perfect între cele trei compartimente ale echipei. După revenirea de la cabine, alb-violeții au crescut presiunea pusă pe adversar iar insistențele lor au dat roade. Căpățînă a realizat hattrick-ul în urma unei acțiuni de toată frumusețea. După o cursă de aproape 40 de metri, mijlocașul argeșean l-a învins pentru a treia oară pe Mecea, cu un șut la colțul scurt. Scorul final l-a stabilit Ionuț Năstăsie care a transformat penaltiul scos de Stoica. Podariul a rămas în zece oameni la această fază după ce Dina a văzut direct cartonașul roșu în urma intervenției imprudente la Stoica.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

Bianca Voica, din nou sub tricolor (1)

Dedicare și determinare: Bianca Voica, din nou sub tricolor

Echipa României pregăteşte ultimele două partide din preliminariile CE2024, în 4 aprilie, la Cazin, cu ...