Acasă / SPORT / SCM Piteşti a debutat cu victorie în retur

SCM Piteşti a debutat cu victorie în retur

scm_pitesti-turnu-magurele-fotopress24 (4)SCM Piteşti a început cu dreptul returul campionatului reuşind să învingă sâmbătă pe propriul teren cu 2-0 pe Sporting Turnu Măgurele, una din contracandidatele la promovare din această serie.Confruntarea a fost una destul de echilibrată în prima jumătate de oră cu ocazii de ambele părţi. Echipa antrenată de Nicolae Dică a reuşit să deschidă scorul cu 7 minute înainte de pauză prin Ciprian Tănasă care a reuşit să-l învingă pe portarul celor de la Turnu Măgurele cu un şut în forţă din interiorul careului. După primirea golului, oaspeţii au încercat să reacţioneze rapid însă oacaziile lor de gol nu au fost clare şi nu au pus în real pericol poarta apărată de Andrei Udeanu.SCM a rămas în zece oameni cu 20 de minute înainte de ultimul fluier al arbitrului când Albu a suferit o accidentare serioasă.scm_pitesti-turnu-magurele-fotopress24 (34)Panait a intrat imediat după iar la un sfert de ora a făcut un fault la mijlocul terenului şi a văzut direct cartonaşul roşu. Oaspeţii au rămas şi ei în inferioritate numerică după ce Covalschi a primit al doilea galben pentru un fault dur.Alb-violeţii au reuşit să-şi mărească avantajul pe tabela de marcaj după o greşeală a defensivei teleormănenilor. David a recuperat un balon la jumătatea terenului, i-a pasat lui Grecu care a trimis la colţul lung spre poarta oaspeţilor. După marcarea celui de-al doilea gol, argeşenii au avut şansa să-l înscrie şi pe al treilea însă Şerbănică singur cu Petrescu l-a luat la ţintă pe acesta.

SCM Piteşti – Udeanu – Şerbănică, Stancu, Cotigă, Deaconescu Mihai – Cruceru(min. 77 Lupu), Şerban, Năstăsie(min. 60 Andrei David), Precup(min. 55 Panait) – Tănasă, Albu(min. 2 Grecu). Antrenor: Nicolae Dică

Sporting Turnu Măgurele: Petrescu – Mincă(min. 81 Ştefan Viorel), Sălcianu, Dinu Ciprian, Covalschi – Pârvu, Mitrea(min. 80 Popescu), Popa, Raphael Stănescu (min. 84 Roland Stănescu)– Ungurianu, Verdeş.
Antrenor: Dan Oprescu

Gabriela Neacşu/Mihai N.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

Bianca Voica, din nou sub tricolor (1)

Dedicare și determinare: Bianca Voica, din nou sub tricolor

Echipa României pregăteşte ultimele două partide din preliminariile CE2024, în 4 aprilie, la Cazin, cu ...