Acasă / SPORT / SCM Piteşti şi-a consolidat poziția de lider

SCM Piteşti şi-a consolidat poziția de lider

SCM Piteşti continuă cu succes lupta pentru promovare în liga secundă. Alb-violeții au învins vineri seară pe propriul teren cu 2-1 pe CS Podari. Confruntarea dintre cele două echipe a fost una destul de spectaculoasă cu ocazii în ambele reprize,aceasta contând pentru runda cu numărul 23 a seria a treia a ligii a treia.Încă din primul minut, elvii lui Nicolae Dică au pus presiune pe adversar reuşind să-şi creeze ocazii de gol. Piteștenii au reuşit să deschidă scorul după o jumătate de oră când Ciprian Tănasă a trimis în plasă o centrare a lui Năstăsie. Au reuşit să-şi majoreye avantajul pe tabela de marcaj la două minute distanţă prin reuşita lui Alex Stancucare l-a învins pe Mecea cu un şut din interiorul careului. Oltenii au reintrat în joc cu un minut înainte de finalul primei părţi după o neînţelegere între portarul argeşenilor şi fundaşul Dănuţ Şerbănică. Udeanu l-a faultat în careu pe Bălan iar centralul a indicat lovitură de la 11 m care a fost transformată de acelaşi Claudiu Bălan. Imediat după acest gol, gazdele au avut ocazia să refacă handicapul de două goluri însă Tănasă a fost neinspirat în faţa porţii. Şi în cel de-a de-a doua repriză gazdele au avut ocazii mari de gol însă imprecizia la finalizare a făcut ca scorul să rămână cel stabilit înainte de pauză. Cu acest succes, SCM Pitești rămâne pe primul loc al seriei cu 47 de puncte, având un bilanț de nouă victorii şi o singură înfrângere în acest retur de campionat.

SCM Piteşti: Udeanu – Şerbănică, Bogdan Stancu, Cotigă, Şandru – David Andrei(min. 74 Cioablă), Şerban, Năstăsie(min. 86 Precup), Cruceru(min. 68 Iamandi) – Tănasă(min.46 Albu), Grecu. Antrenor: Nicolae Dică.

ACS Podari au jucat: Mecea-Ciocârlă, Avram, Vulpe, Marinoiu – D. Stancu(min. 75 Dragomir), Sîrmon -Raicea(min. 65 Georgescu), Preda, Cârstea(min. 75 Cruşoveanu) – Cl. Bălan(min. 80 Simion). Antrenor: Florin Şoavă.

Gabriela Neacşu/Mihai N.

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...