Acasă / SPORT / Steaua încheie anul pe locul 4, la egalitate cu Pandurii

Steaua încheie anul pe locul 4, la egalitate cu Pandurii

Echipa de fotbal Steaua a încheiat anul cu o victorie, obţinută luni seara în faţa echipei ACS Poli Timişţoara, în ultimul joc din 2015, din Liga I, care a contat pentru etapa cu numărul 23. Partida s-a disputat pe Stadionul „Nicolae Dobrin” din Trivale şi s-a încheiat cu victoria echipei lui Reghecampf, cu scorul de 3-1.Steaua a deschis scorul în urma autogolului marcat de fundaşul Virgil Bocşan (minutul 33), imediat după pauză Nicolae Stanciu a majorat avantajul campioanei (minutul 48), cu un lob peste portarul Sascha Kirschstein, iar Jugurtha Hamroun a înscris ultimul gol al ”roş-albaştrilor”, în minutul 80. Cel mai frumos gol al meciului a fost reuşit de Dan Popescu (minutul 82), pentru Poli, cu un şut în vinclu de la circa 30 de metri.Cele două formaţii şi-au trecut în cont mai multe ocazii de gol, unele chiar în situaţie de unu la unu cu portarul. Steaua se află la a treia victorie consecutivă în campionat, cu antrenorul Laurenţiu Reghecampf pe banca tehnică. De partea cealaltă, timişorenii, care s-a impus în tur cu 1-0, nu au nicio victorie în ultimele patru partide, în care au înregistrat două egaluri şi două eşecuri.
Partida a fost arbitrată de gălăţeanul Adrian Viorel Cojocaru, iar arbitru de rezervă a fost piteşteanul Cătălin Popa. Liga I se va relua pe 13 februarie 2016, cu etapa a XXIV-a.

Steaua: Niţă – Râpă, Papp, Varela, Toşca – Muniru, Filip (Tahar, min. 13, Tudorie, min. 65) – Popa, Stanciu (Enceanu, min. 81), Hamroun – Tade. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

ACS Poli: Kirschstein – Belu, Bocşan, Melinte, Popescu – Hernandez, Sarmov (Popescu, min. 68), Llorente, Curtean – Elek (Bărbuţ, min. 43), Goga (Popovici, min. 54). Antrenor: Florin Marin.