Acasă / SPORT / Unirea Bascov, luptă pentru promovare

Unirea Bascov, luptă pentru promovare

fc_arges1953-unirea_bascov-fotopress24 (18)Campioana județeană la fotbal, Unirea Bascov a disputat sâmbătă manșa tur a barajului de provovare în Liga a III-a, pe terenul și în compania celor de la FC Aninoasa (Dâmbovița). Meciul a fost unul fără mari ocazii în prima repriză. Totuși, în minutul 28, Linte, căpitanul argeșenilor a primit cartonaşul roşu după o intervenţie neregulamentară la marginea careului asupra lui Diţă iar misunea oaspeților părea una imposibilă. După ieșirea de la cabine meciul a început să abiă ritm. Cei care au preluat inițiativa au fost vizitatorii, chiar dacă s-au aflat în inferioritate numerică. Ei au deschis scorul în minutul 53, Cârstea fructificând centrarea lui Boboacă. După numai trei minute Pahonţu a restabilit egalitatea, după o eroare a defensivei bascovene. Cu un om în plus, formaţia antrenată de fostul echipier al FC Argeș- Remus Gâlmencea a forţat desprinderea pe tabelă. Rând pe rând, Constantinov, Rusu, Pahonţu sau Moţoi au trecut de puţin pe lângă marcarea cel de-al doilea gol. Acesta din urmă a pecetluit soarta partidei la ultima fază a meciului, după ce a reuşit să puncteze pentru 2-1 în minutul 90+3. Meciul de la Bascov, va avea loc sâmbăta viitoare și se anunţă a fi unul extrem de disputat.

Echipele: FC Aninoasa: Bărboiu – V. Nicolae, Pahonţu (c), Ştefan, Tudose, Călinescu, Rusu, B. Matei, Diţă, Maican, Gae,Rezerve: I. Nicolae – Moţoi, Constantinov, Nedelcu, A. Maican, Florea, Vasiloiu. Antrenor: Reemus Gâlmencea. Unirea Bascov: Şerban – Linte (c), Puiu, Bursuc, Suditu, Neagu, Sima, Gherase, Lipa, Boboacă, Cârstea. Rezerve: Nedelea – Niculcea, Din, F. Tănase, Andrei, Paraschivescu, C. Tănase. Antrenor: Alin Lipa.

Adrian Dragomir/ Foto Arhiva Mihai Neacșu

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...