Acasă / SPORT / Victorie fără emoții pentru alb-violeți

Victorie fără emoții pentru alb-violeți

pp fc arges braila

FC Argeş a obţinut în această după amiază o victorie pe propriul teren contra echipei Dacia Unirea Brăila. Alb-violeţii s-au impus cu scorul de 4-1. După un sfert de oră în care a pus la grea încercare defensiva brăileană, piteştenii au reuşit să deschidă scorul prin mijlocaşul Ionuţ Şerban care a finalizat o combinaţie cu atacantul Cătălin Barbu. Până la pauză, argeșenii au încercat să înscrie prin Vasile Gheorghe a irosit două mari ocazii de gol. Cu 25 de minute înainte de finalul partidei, alb-violeții au revenit puternic în joc, grație golului marcat de Șerban. Le Matayer a redus din diferenţă în urma unei acţiuni colective și a reaprins speranța pentru brăileni.

Cu toate aceste, bucuria acestora nu a durat foarte mult. Vasile Gheorghe a refăcut diferenţa de două lungimi în urma unei centrări de manual a lui Alin Popa. Cătălin Barbu a închis tabela în minutele de prelungiri ale partidei. În urma acestui succes, FC Argeş a urcat pe locul 4, cu cele 28 de puncte, acumulate în 14 etape.

fc arges - unirea braila 4-1 (8)

FC Argeş: Popescu – Tofan, Turda, Hreniuc – Şerbănică, Stan, Şerban, Vasile. Gheorghe, Raul Costin – Năstăsie, Cătălin Barbu. Rezerve: N. Grecu – Enceanu, Bîrzan, Alin Popa, D. Oancea, Andr. Panait, Vişa.
Antrenor: Emil Săndoi.

Dacia Unirea: R. Avram (cpt.) – Gab. Niţă, Pleşa, B. Hamza, Manu – Coteţ, Lu Yuefeng – Van den Driest, Mucuţă, Ciucureanu – Bebey. Rezerve: Rob. Chirilă – Merville, Moroianu, M. Mihalcea, Val. Robu, Hîmpea, Le Metayer.
Antrenor: Florentin Petre.