Acasă / SPORT / Victorie la limită cu Academica Clinceni

Victorie la limită cu Academica Clinceni

pp - fc arges - clinceni 1 0 fotopress-24.ro

FC Argeș a obținut în ieri seară o victorie extrem de importantă. Alb-violeții au urcat pe locul patru după ce s-au impus la limită, cu 1-0, în confruntarea de pe propriul teren, cu Academica Clinceni, formație care înaintea acestui duel ocupa locul 4, cu 36 de puncte. Confruntarea dintre argeșeni și ilfoveni a fost una cu ocazii de ambele părți, cele mai multe, dar și cele mai mari în dreptul alb-violeților. Buhăescu putea deschide scorul după un sfer de oră, în două rânduri, însă portarul oaspeților a reușit să pareze șuturile consecutive expediate de vârful alb-violet din interiorul careului. Cu opt minute înainte de pauza FC Argeș a reușit să deschidă scorul, grație golului marcat de Ionuț Șerban, care în urma unei pase de la Buhăescu, a trimis în plasă din câțiva metri. După pauză Turda, Hreniuc și Buhăescu s-au întrecut în ratări din poziții ideale. La zece minute după revenirea de la cabine, Academica Clinceni a rămas în zece oameni după ce Nicola a văzut al doilea galben. În urma acestei victorii, FC Argeș a urcat pe locul 3 al clasamentului, cu cele 38 de puncte, acumulate în 18 runde. Pentru alb violeții urmează meciul în deplasare, contra celor de la Sportul Snagov, care este programat miercuri de la ora 14.

GABRIELA NEACȘU

Despre Administrator

Citeşte şi ...

Bianca Voica, din nou sub tricolor (1)

Dedicare și determinare: Bianca Voica, din nou sub tricolor

Echipa României pregăteşte ultimele două partide din preliminariile CE2024, în 4 aprilie, la Cazin, cu ...