Acasă / EVENIMENT / În ultimele 24 de ore pompierii argeșeni au desfășurat 43 de misiuni

În ultimele 24 de ore pompierii argeșeni au desfășurat 43 de misiuni

În perioada 28.05.2025, ora 08:00 –29.05.2025, ora 08:00, pompierii argeșeni au desfășurat 43 de misiuni pe teritoriul județului, iar cele mai semnificative dintre acestea au fost următoarele:

INCENDII:
Cinci echipaje de pompieri de la Detașamentele Pitești și Bradu au intervenit în municipiul Pitești, strada Prof. Ion Angelescu, pentru localizarea și stingerea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie. Forțele de intervenție ajunse la locul solicitării au constatat că flăcările violente se manifestau la o construcție din lemn și două anexe gospodărești, pe o suprafață de aproximativ 90 mp. În urma evenimentului, au mai ars utilaje de grădinărit, obiecte de mobilier, un aragaz și o cantitate de circa 1 mc de material lemnos. Pompierii au evacuat și două butelii. Paramedicii SMURD au asistat o persoană care prezenta atac de panică.

Pompierii de la Detașamentele Pitești și Bradu au intervenit cu șase autospeciale în municipiul Pitești, strada Ion Pillat, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la subsolul unei unități de învățământ. Ajunși la locul solicitării, colegii noștri au constatat că incendiul se manifesta cu degajare mare de fum la materiale combustibile. În urma evenimentului, au ars aproximativ 20 kg material bituminos. Nu au fost înregistrate victime. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost arc sau scânteie electrică (rezultat în urma lucrărilor de dezafectare a tăierilor de termoficare).

INTERVENȚII SMURD ȘI ALTE MISIUNI:

În perioada menționată, a fost semnalată prezența unui urs în comuna Arefu, Barajul Vidraru. În zona indicată, s-a deplasat un echipaj al ISU Argeș pentru asigurarea măsurilor din competență. De asemenea, pentru avertizarea populației, s-a dispus și măsura transmiterii unui mesaj Ro-Alert.
La locul indicat, a fost înregistrat și un eveniment nedorit, animalul periculos rănind o persoană de sex feminin, în vârstă de 74 de ani. Victima a fost preluată conștienta și transportată la spital de către un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Argeș.
Pentru evitarea unor evenimente de acest fel, venim în sprijinul populației cu un set de recomandări:
- Evitați zona, rămâneți în locuințe;
- Păstrați distanța față de animal, nu îl hrăniți și nu încercați să vă fotografiați cu acesta;
- Fără să vă expuneți pericolului, protejați animalele din gospodărie.

mușcat de un urs

Totodată, în contextul avertizării meteorologice de vreme rea, colegii noștri au intervenit pentru evacuarea apei acumulate în curtea unei gospodării din comuna Mihăești, satul Rudeni, degajarea unui copac care prezenta pericol de prăbușire pe domeniul public din municipiul Curtea de Argeș, dar și pentru monitorizarea unor fire de curent căzute la sol, posibil sub tensiune, în municipiul Curtea de Argeș.
Mai mult decât atât, amintim faptul,potrivit hotărâri CJSU nr.6 din 27.05.2025, traficul este închis circulației pe podul care face legătura între orașul Topoloveni și autostrada A1 (str. Depozitelor oraș Topoloveni), unde, unul dintre pilonii de susținere este afectat.

De asemenea, echipajele SMURD au intervenit în teritoriu în 32 de situații pentru acordarea asistenței medicale de urgență. În continuare, pompierii militari rămân mobilizați, 24 de ore din 24, pentru gestionarea operativă a situaţiilor de urgenţă şi acordarea primului ajutor medical specializat persoanelor aflate în dificultate.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

talharie-costesti-3

Bărbat reținut de polițiști pentru violență în familie

Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Pitești, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, ...

Lasă un răspuns

Please add a post. Powered by Announcement Bar