Tânărul a fost depistat și reținut de polițiști imediat după săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată
În ziua de 22 noiembrie a.c., în jurul orelor 20:00, polițiștii Secției 3 Poliție Pitești au fost sesizați prin 112, de un bărbat de 71 de ani, din aceeași localitate, cu privire la faptul că în timp ce se afla pe strada Pieței, în urma unei discuții contradictorii, pe fondul consumului de alcool, ar fi fost agresat fizic de către un bărbat de 29 de ani, împrejurare în care i-a fost sustras, prin smulgere și un lanț din aur pe care îl purta în jurul gâtului.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au reușit să-l depisteze pe bărbatul de 29 de ani, din Pitești, în zona săvârșirii faptei, acesta fiind condus la sediul subunității de poliție, în vederea audierii. Asupra bărbatului a fost găsit un lanț, din metal ce pare a fi din aur, ce corespunde descrierii victimei, acesta fiind ridicat. În urma probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor comiterii infracțiunii, sub supravegherea procurorului de caz, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, cu privire la săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată.
Precizăm că această etapă face parte dintr-un proces penal aflat în desfășurare, în cadrul căruia sunt respectate toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală. De asemenea, persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la soluționare definitivă a cauzei.
Foto Press 24
