A întors fără să se asigure
Un bărbat a ajuns la spital după ce maşina la volanul căreia se afla a fost implicată într-un eveniment rutier.
Accidentul, în care au fost antrenate două autoturisme, a avut loc ieri dimineaţă pe raza comunei Tigveni. Din verificările efectuate de agenţii Biroului Rutier Curtea de Argeş s-a constatat că Petre T., de 75 de ani, din Ciofrângeni, se afla la volanul unui Volkswagen Polo staţionat în afara şoselei pe DN 73C. La un moment dat, septuagenarul a plecat de pe loc şi a intrat pe carosabil cu intenţia de a întoarce. Din cauză că nu s-a asigurat, s-a tamponat cu o Dcaia Logan condusă regulamentar de Vasile N., de 68 de ani, din Curtea de Argeş, care se îndrepta dinspre Tigveni către municipiul Basarabilor. În urma impactului, cel de-al doilea autovehicul a fost proiectat în șanțul de pe marginea drumului, iar șoferul a suferit un traumatism cu plagă în zona toracelui.
Victima a fost preluată de un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Argeș, care i-a acordat primele îngrijiri medicale și au transportat-o la spital pentru investigații amănunțite.
La fața locului au intervenit pompierii cu o autospecială cu apă și spumă pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor. Niciunul dintre conducătorii auto nu consumase alcool, în cauză a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă şi verificările continuă pentru a se stabili cu exactitate cauzele şi împrejurările în care s-a produs accidentului.
Citeşte şi ...
Nereguli în transportul de material lemnos sancționate de polițiști
Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Domnești au constatat, în cadrul acțiunii din noaptea ...
Foto Press 24

