Acasă / EVENIMENT / Activități preventive desfășurate de polițiști în școli

Activități preventive desfășurate de polițiști în școli

În ultimele 24 de ore, polițiștii de prevenire argeșeni au marcat 24 de prezențe, în 9 unități de învățământ, atât din mediul urban cât și din mediul rural, pentru activități preventive ce au însumat 420 de beneficiari. Activitățile au fost desfășurate în cadrul campaniei naționale „Tăcerea e tot violență! Vocea ta e soluția”, al campaniilor locale „Reconectează-te cu copilul tău!” și „Law iS COOL!”, precum și în baza Programului de prevenire a victimizării minorilor și a Proiectului Siguranța Online. Au fost purtate discuții pe tema consumului și traficului de substanțe psihoactive, a disparițiilor de minori, a prevenirii traficului de persoane, prevenirea violenței în mediul școlar și în afara acestuia, prevenirea agresiunilor sexuale și siguranța online,.
Activitățile au fost desfășurate după cum urmează:

Campanie-de-prevenirem-în-şcoli
polițiștii Biroului Siguranța Școlară au desfășurat 14 activități, astfel: la Școala Gimnazială Glîmbocatadin Leordeni, cu 17 elevi și 2 cadre didactice; la Școala Gimnazială ,,Nicolae Crețulescu” Leordeni, cu 32 de elevi și 3 cadre didactice; la Școala Gimnazială Ștefan cel Mare, cu 76 de elevi și 4 cadre didactice; la Școala Primară Glavacioc din comuna Ștefan cel Mare, cu 13 elevi și un cadru didactic; la Grădinița cu Program Normal ,,Nicolae Crețulescu” Leordeni, cu 14 preșcolari și 2 cadre didactice; la Grădinița cu Program Normal Ștefan cel Mare, cu 35 de preșcolari și 3 cadre didactice; la Grădinița cu Program Normal Glavacioc din comuna Ștefan cel Mare, cu 7 preșcolari și un cadru didactic.
polițiștii Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității au desfășurat 10 activități, fiind prezenti la Colegiul Național ,,Zinca Golescu” din Pitești, împreună cu reprezentanții DGASPC Argeș și au DSP Argeș, unde au purtat discuții cu tema principală de prevenire a consumului șți traficului de substanțe cu efect psihoactiv, cu un total de 100 de liceeni și 10 cadre didactice;
de asemenea, polițiștii Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității au fost prezenti la Școala Gimnazială Calotesti din comuna Budeasa, împreună cu reprezentanții Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane, unde au purtat discuții cu tema principală de prevenire a traficului de persoane și siguranța în mediul virtual, cu un total de 115 elevi și 5 cadre didactice. Activitățile polițiștilor argeșeni au ca scop prevenirea victimizării, precum și a săvârșirii de fapte ce contravin normelor legale, prin educarea tinerei generații.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

talharie-costesti-3

Bărbat reținut de polițiști pentru violență în familie

Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Pitești, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, ...

Lasă un răspuns

Please add a post. Powered by Announcement Bar