Acasă / EVENIMENT / Concert cameral cu Trio Con Brio, la Filarmonica Pitești

Concert cameral cu Trio Con Brio, la Filarmonica Pitești

Filarmonica Pitești organizează vineri, 13 februarie, de la ora 19.00, la Centrul Multifuncțional, concertul cameral susținut de Tio Con Brio. Violonista Sofia Butaru, violoncelistul Ștefan Sandu și pianistul Gruia Soare vor interpreta: J. S. Bach – „Preludiu si fuga No1 Do Major”, R. Schumann – „Allegro op.8”, D. Popper – „Tarantella”, M. Paradis – „Siciliana”, B. Bartok – „Dansuri românești”, M. Ravel – „Tzigane” și W. A. Mozart – „Trio KV496 in sol major”.

Sofia Butaru

Elevă a Liceului de Arte „Dinu Lipatti” din Pitești, Sofia Butaru este câștigătoare a concursurilor naționale și internaționale de vioară din România, Franța, Elveția, Polonia, Slovacia, Italia, Ungaria, Germania. La momentul actual este îndrumată de Răzvan Stoica, solist concertist și fondatorul orchestrei „Kamerata Stradivarius”, dar participă și la cursuri de măiestrie susținute de Alexandru Tomescu, Remus Azoiței, Liviu Prunaru, Florin Croitoru, Ladislau Csendes, Antal Zalai ș.a. Este membră a orchestrelor de tineret din Italia, Franța, Germania, Olanda, Macedonua, Ungaria și România. Recent a fost admisă la Institutul de Orchestră și Muzică de Cameră „Fames” al Uniunii Europene din Macedonia, Skopje și European Youth Orchestra Academy Mannheim, orchestră aflată sub patronatul Parlamentului European. La 13 ani a debutat, ca solistă, alături de Filarmonica Pitești, cântând și în concertele filarmonicilor Oradea, Bacău, Vâlcea și al Orchestrei Medicilor. A colaborat cu dirijorii Tiberiu Dragoș Oprea, Adrian Morar, Andrei Stănculescu și Ion Iosif Prunner.

Gruia Soare

Născut la Pitești, în 2013, Gruia Soare a început studiul pianului la șapte ani la Liceul de Arte „Dinu Lipatti” din orașul natal, liceu la care studiază și în prezent. Dintre concursurile la care a participat, fiind laureat, menționăm: „Pe aripile sunetului”, „Scherzo”, „Margareta Sterian”, „Sigismund Toduță”, „Talente împlinite”, „Carl Filtsch”, „Constanta International Piano Competition”, „Craiova Piano Competition”  și „George Georgescu”. Gruia Soare este și compozitor,  „La răsărit”, „O zi frumoasă” „Excursie în Grecia” și „O nouă viață” pot fi ascultate pe youtube.

Stefan Sandu

Născut în 2012, Ștefan Sandu este elev la Liceul de Arte „Dinu Lipatti” din Pitești. Are numeroase participări la concursurile instrumentale și olimpiadele școlare de unde s-a întors mereu cu premii. A fost beneficiar al Bursei de Performanță oferită de Ministerul Educației în anul școlar 2023-2024. În afara profesorilor Dan Joițoiu, Paul Oneci și Alexandru Gorneanu, a fost îndrumat, la masterclass-uri, de Răzvan Suma, Denis Severin, Octavian Lup și Ciprian Câmpean. A evoluat ca solist alături de orchestra Filarmonicii Pitești și a fost membru și solist în diferite orchestre simfonice și în ansambluri de muzică de cameră.

Biletele pot fi procurate de la casa de bilete a instituției și de pe https://www.bilete.ro/trio-con-brio-concert-cameral/trio-con-brio-concert-cameral-13-feb-2026/, prețul unuia fiind de 40 de lei sau 30 de lei în funcție de categoria locului. Elevii, studenții și pensionarii beneficiază de reducerile aferente.

 

 

Despre Administrator

Citeşte şi ...

persoană urmărită la nivel internațional (4)

Bărbat prins conducând cu dreptul de a conduce suspendat

În ziua de 11 februarie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Pitești au depistat un bărbat ...

Lasă un răspuns

Please add a post. Powered by Announcement Bar