Acasă / EVENIMENT / Depistat conducând sub influența alcoolului

Depistat conducând sub influența alcoolului

prins-băut-la-volan

În ziua de 19 august a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești au depistat un bărbat de 67 de ani, din Albota, care conducea un autoturism pe atr. Calea Drăgășani din municipiul Pitești, iar cu ocazia verificărilor au rezultat indicii cu privire la posibilul consum de alcool.
În urma testării cu aparatul etilotest a tânărului a rezultat o valoare peste limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, aspect în urma căruia conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii prin analize de specialitate, a îndeplinirii condiției pentru răspunderea de natură penală, referitoare la valoarea alcoolemiei în sânge.
În cauză au fost întocmite acte premergătoare privind săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului, iar permisul de conducere a fost reținut pentru perioada cercetărilor, fiind eliberată dovadă înlocuitoare fără drept de circulație.
Cercetările sunt continuate, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

viteză-excesivă1

Tânăr de 18 de ani din Pitești, prins conducând cu viteza de 114 km/h

În ziua de 27 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești au depistat un ...

Lasă un răspuns

Please add a post. Powered by Announcement Bar