
În ziua de 18 noiembrie polițiștii rutieri din Pitești au depistat, pe strada Depozitelor, un bărbat de 56 de ani, din comuna Mozăceni, în timp ce conducea o autoutilitară dotată cu tahograf digital fără a utiliza cartela obligatorie.
În urma verificării raportului tahograf, corespunzător datei de 18.11.2025, s-a constatat că șoferul a diminuat cu peste două ore perioada minimă de repaus zilnic, încălcând astfel prevederile legale privind timpii de conducere și odihnă.
Pentru neregulile constatate, conducătorul auto a fost sancționat contravențional conform prevederilor O.G. 37/2007, fiind aplicată o amendă în valoare de 8.000 de lei.
Citeşte şi ...
Bărbat reținut de polițiști pentru violență în familie
Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Pitești, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, ...
Foto Press 24