În ultimele 24 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Argeș, împreună cu polițiștii structurilor rutiere din cadrul polițiilor municipale și orășenești, au continuat acțiunile pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de evenimente rutiere, cu accent pe combaterea evenimentelor ce au loc pe fondul vitezei și a conducerii sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive.

De asemenea, în cadrul acțiunilor planificate pentru creșterea siguranței rutiere, poolițiștii rutieri au acționat în 81 de filtre rutiere, împreună cu structurile de ordine publică sau cu reprezentanți ai unor instituții cu atribuții specifice în domeniul transportului rutier (R.A.R. și I.S.C.T.R.).
În cadrul acțiunilor au fost efectuate 492 de testări cu aparatele din dotare, pentru detectarea consumului de alcool sau substanțe cu efect psihoactiv.
Ca urmare a abaterilor constatate polițiștii rutieri au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale la regimul rutier, cu o valoare de peste 178.000 de lei. În urma abaterilor, au fost reținute 30 de permise de conducere și retrase 37 de certificate de înmatriculare.
Dintre sancțiunile aplicate, 139 au fost ca urmare a încălcării regimului legal de viteză, iar dintre acestea 10 situații au impus măsura complementară a reținerii permisului de conducere în vederea suspendării dreptului de a conduce, viteza fiind încălcată cu mai mult de 50 de km/h peste limita legală.
Foto Press 24