Acasă / SPORT / BCM U Piteşti a pierdut, pe propriul teren

BCM U Piteşti a pierdut, pe propriul teren

În ultima etapă a turului, BCM U Piteşti a pierdut, pe propriul teren, jocul contra formaţiei Energia Târgu Jiu, la 7 puncte diferenţă. Partida s-a încheiat cu scorul de 87-80 pentru oaspeţi, la capătul unui joc echilibrat şi în care diferenţa au făcut-o aruncările de la mare distanţă.
Primul sfert s-a încheiat la egalitate, 24-24, iar sfertul doi a fost adjudecat de gorjeni, cu 21-19, după ce în mare parte s-a mers cap la cap. Scoruri strânse pe tabelă au fost şi în următoarele două sferturi, ce au stat şi ele sub semnul echilibrului. În cele din urmă, au câştigat oaspeţii, care au avut un procentaj mai bun din punct de vedere statistic, la capitolul aruncărilor de la mare distanţă.
Principalul marcator al Energiei a fost Lamont Mack, cu 17 puncte (5 recuperări), în timp ce de la Piteşti au marcat: Aleksandar Mladenovic – 25 puncte (10 recuperări), Ronald Ross – 16 puncte, Vyacheslav Bobrov – 15 (7 recuperări), Tauras Jogela – 5 puncte, Cătălin Vlaicu – 5 puncte, Bogdan Stăncuţ – 4 puncte, Maksym Pustozvonov – 4 puncte, Pedja Stamenkovic – 4 puncte şi Adi Tudor – 2 puncte.
Astfel, BCM U Piteşti a încheiat prima parte a sezonului cu cinci victorii şi şase eşecuri, dar şi cu trei puncte mai puţin în clasament, din cauza penalizării dictate de Federaţia Română de Baschet, şi va juca în prima etapă din retur, în deplasare, cu SCM U Craiova, într-un joc programat la finalul acestei săptămâni.