Acasă / SPORT / CS Mioveni câștigă duelul cu FC Argeș

CS Mioveni câștigă duelul cu FC Argeș

fc arges - cs mioveni - ppDerby-ul Argeșului la fotbal a avut de toate, ocazii ratate, intervenții eficiente ale portarilor, decizii greșite ale arbitrilor, un public destul de numeros față de ultimele confruntări precum și un final greu de anticipat, în care Cosmin Năstăsie a dat lovitura de grație, Mioveniul impunându-se astfel cu scorul de 1-0. CS Mioveni a început mult mai bine partida, însă în minutul 8 Ayza nu reuseste să atingă balonul după o centrare foarte bună venită de pe dreapta.Gazdele dau replica peste numai trei minute prin Buhăescu, însă mingea e reținută de portarul celor de la Mioveni, Croitoru. Până la pauză mai consemnăm 3 oportunități, două pentru gazde prin Oancea și Năstăsie, respectiv Florescu, însă de fiecare dată balonul a trecut peste transversală.

În mitanul al doilea echipele par să fie mult mai determinate, iar minutul 58 aduce și o decizie radicală a centralului Buși din Vâlcea, 11 m pentru FC Argeș, al doilea galben și implicit roșu pentru Burnea. Reluările au indicat faptul că s-a acordat eronat acest 11 m, însă Croitoru a avut o nouă intervenție providențială în fața lui Ionuț Năstăsie și scorul a ramas 0-0. Ionuț Năstăsie, Buhăescu și Oancea îl pun din nou la încercare pe Croitoru, dar fără rezultat pe tabela de marcaj. Finalul e apoteotic pentru cei de la Mioveni, Ayza centrează de pe stânga și experimentatul Cosmin Năstăsie înscrie în minutul 95 al confruntării din Trivale și răstoarnă toate calculele hârtiei. Dincolo de rezultatul din teren, trebuie să remarcăm prezența a aproximativ 5000 de spectatori, pe o vreme excelentă pentru fotbal. Indiferent de ce club e vorba, fotbalul nostru are nevoie de spectatori la meciuri, pentru că până la urmă și jucătorii au alt tonus cu tribune pline.

DSC_0090

Nu ar strica ca municipalitatea să aibă grijă și la alte detalii, nu doar la cele sportive, mai ales că la interviurile de după meci pentru cei de la DigiSport, instalația de nocturnă a fost stinsă când la microfon era principalul gazdelor, Emil Săndoi…

FC Argeş: Popescu – Oancea, Cotigă, Şerbănică, Stan – Robert Grecu (Tofan 74′), R. Costin (cpt.), Andr. Panait (Nilă 65′), I. Şerban (Tăbăcariu 84′) – Ionuț Năstăsie, Buhăescu

CS Mioveni: Croitoru – Alexe, Gugu, Gherghe, Burnea – Mîrzeanu, Lazăr – Rădescu (Fl. Ilie 73′), Florescu (Roşoagă 64′), Ayza – Andr. Neagoe (Cosmin . Năstăsie 46′)