Acasă / SPORT / CS Mioveni continuă seria victoriilor pe teren propriu

CS Mioveni continuă seria victoriilor pe teren propriu

cs_mioveni_dacia-unirea-2-0_fotopress24 (4)CS Mioveni continuă parcursul perfect pe teren propriu reușind să bifeze a șasea victorie consecutivă, după 2-0 cu Dacia Unirea Brăila. Oaspeții puteau deschide scorul în minutul 8 însă Olenic a trimis puțin pe lângă poartă.Galben-verzii au preluat conducerea în minutul 38 când Tirică , intră cu mingea în centru, profitănd de lentoarea fundaşilor adverşi şi plasând perfect mingea, de la 18 metri, pe jos, în colţul lung.În repriza a doua CS Mioveni a reușit să conducă jocul iar în minutul 77 Năstăsie rămas singur cu Gârlea îl învinge cu un şut lângă bara din stânga a acestuia.La acestă fază brăilenii au reclamat offside însă arbitrul a validat golul.

CS Mioveni: Oct. Popescu – Tirică, Gugu, Vişa, Ed. Stoica – Boboc, Biceanu – Rădescu, Năstăsie, Ayza (cpt.) – M. Vintilă.Rezerve: F. Croitoru – Bg. Stancu, Tomozei, M. Galan, A. Popa, Ed. Florescu, Nilă
Antrenor: Alexandru Pelici

Dacia Unirea: Gârlea – Petea, L. Ivan (cpt.), Ghiocel, Stănciulescu – C. Roşu, Rz. Adăscăliţei, Olenic, Gab. Niţă – C. Neagu – Al. Muscă.Rezerve: Bg. Olaru – P. Ioan, D. Oprea, Roşoagă, Frunză, M. Enciu, Puşcaşu
Antrenor: Alin Pânzaru

cs_mioveni_dacia-unirea-2-0_fotopress24 (34)Alin Pânzaru,antrenorul echipei Dacia Unirea : ,,Am întâlnit o echipă ermetică care a reușit să marcheze printr-un moment simplu,un șut care probabil îl apăram și eu cu capul.A fost un meci echilibrat dar din punctul meu de vedere puteam să rezolvăm mult mai atent două mingi ușoare.Încă nu ne regăsim ,cel puțin la jocurile de afară încercăm să aducem mingea,avem o poziție bună dar la raportul ocazii-goluri suferim. A fost 1-0 iar noi din puținele situații am văzut ca nu putem să ne revenim,poate un 1-1 ne-ar fi adus un surplus moral.S-a scris istoria pentru acțiuni simple care au făcut diferența pe tabelă!.”

cs_mioveni_dacia-unirea-2-0_fotopress24 (35)Alexandru Pelici,antrenorul echipei CS Mioveni :  ,,Nu pot decât să fiu bucuros pentru aceste 3 puncte,îmi felicit băieții pentru victorie.Este o victorie mare pentru noi împotriva unei echipe foarte bune a acestui campionat. Am știut să speculăm punctele lor slabe și am reușit să câștigăm.Acțiunea lui Tirică a fost una frumoasă,este bine bravo lui!Un plus pentru Vișa care a jucat din prima repriză cu un ochi ca și cum ar fi avut o rundă cu Lucian Bute,de asta aveam nevoie ,de oameni de caracter si de cei care se sacrifică pentru acestă echipă.Este important că ne-am consolidat acestă poziție în primii 6 și sperăm să o ținem tot așa.”