Acasă / SPORT / FC Argeș s-a impus în derby-ul etapei

FC Argeș s-a impus în derby-ul etapei

fc arges - u cluj 1-0 - fotopress24 (31)

FC Argeș câștigat cu 1-0, partida ce a disputat-o sâmbătă pe propriul teren, contra celor de la Universitatea Cluj în derby-ul etapei a treia din liga secundă. Ionuț Năstăsie a înscris unicul gol al partidei pentru piteșteni, care au șase puncte după primele trei runde. De partea cealaltă, ardelenii au numai trei puncte de la începutul debutului de sezon. Al acest meci toți cei prezenți au ținut un moment de reculegere în memoria celui care a fost unul dintre legendarii jucători şi antrenori ai formaţiei din “Trivale”, Florin Halagian. Prima repriză a fost una destul de echilibrată, cu ocazii de ambele părţi. Piteştenii puteau deschide scorul în primele zece minute, însă Buhăescu, din poziţie ideală, a trimis peste transversală. Replica oaspeţilor nu s-a lăsat mult timp aşteptată şi a venit prin Dican care a avut două situaţii bune de a marca. Năstăsie a avut şi el o mare ocazie de gol, însă şutul său din interiorul careului a fost respins în corner de un fundaş ardelean. După revenirea de la cabine, piteştenii au crescut presiunea pusă pe adversar. Mijlocaşul Ionuţ Năstăsie l-a pus la grea încercare pe Dur-Bozoancă care a scos cu greu, din vinclu, şutul mijlocaşului argeşean, balonul ciupind transversala înainte de a ieşi în afara terenului. Câteva minute mai târziu, gooal-keperul ardelenilor a trebuit să se recunoască învins la şutul lui Năstăsie care a luat pământul chiar în faţa lui Bozoancă. După primirea golului, clujenii au încercat să restabilească egalitatea, însă apetitul ofensiv al ardelenilor a fost extrem de scăzut, clujenii neavând nici o oportunitate de gol în ultima jumătate de oră a partidei. FC Argeş se putea impune mai clar, însă Nini Popescu scăpat singur cu Dur-Bozoancă, l-a luat la ţintă pe acesta. Scor final 1-0, iar FC Argeş a obţinut o victorie meritată în derby-ul de tradiţie al fotbalului românesc.