Acasă / SPORT / LPS ,,Viitorul” și-a premiat elitele

LPS ,,Viitorul” și-a premiat elitele

După un an extrem de bun pe plan sportiv conducerea celor de la LPS “Viitorul” şi-a încununat cu lauri performerii. Festivitatea de premiere s-a desfăşurat la Hotelul “Ramada” din Piteşti, acolo unde au fost prezenţi sute de elevi ai liceului, precum şi o serie de invitaţi de marcă. Printre aceștia s-au numărat inspectorul general şcolar Dumitru Tudosoiu , directorul adjunct al DJST Argeş, Adrian Bughiu, directorul Sălii Sporturilor, Răzvan Tunaru și mulți alții. Rând pe rând au urcat pe scenă baschetbaliştii, înotători, handbaliste, voleibaliste, judokani, luptători, tenismeni in aplauzele celor prezenti.

Cel mai bun sportiv al Liceului cu Program Sportiv “Viitorul” a fost desemnat Stăncescu Mădalin Campion Balcanic de Juniori II,component al lotului naţional de juniori și Campion Naţional la Campionatul Naţional Ne-Waza Cadeţi

Iată și premiile pe secții :

Judo
Sportivul nr.1 a fost Raducu Marian Cristian (prof. Rabolu Narcis) care a obtinut medalie argint la Campionatul Naţional de Cadeţi,medalie de argint la Campionatele Naţionale Şcolare,medalie de argint la Campionatele Naţionale Ne-Waza Cadeti.

Lupte
Serban Laurentiu (prof. Pavelescu Vasile) câştigătorul locului I la toate cele 6 etape ale Campionatului Interjudeţean la categoria 38 Kg si medaliat cu argint la Campionatul Naţional de Copii III.

Handbal și volei
La handbal nr 1 a fost Cîrstea Adriana, componentă a echipei de junioare I,componentă a echipei de divizia B – S.C.M.U Piteşti, pregătită de antrenoarea Dumitru Nadina

De asemenea, Mihail Luiza a fost aleasă cea mai bună sportivă a secţiei de volei componentă a echipei de junioare care a participat la Turneul final din cadrul Campionatului Naţional de Volei,antrenată de Nicoleta Iatan.

Fotbal
Cosmin Corbu a fost ales cel mai bun fotbalist al liceului (profesor Mihai Cârstea),golgheterul echipei de juniori A1, ocupantă a locului I în seria judeţeană.

Tenis de câmp
Ioana Mincă a fost aleasă cea mai bună sportivă a secţiei. Ocupanta a locului I în clasamentul Federaţiei Române de Tenis – junioare 16 ani,câştigătoarea Mastersului Tennis Europe al celor mai bune opt jucătoare din Europa

Baschet
Mihai Căprărescu antrenat de profesorul Sufariu Narica a fost ales drept cel mai buni sportiv la această disciplină în anul 2014.Component al echipei U18 – BCMU LPS VIITORUL CSU Piteşti,component al lotului naţional de juniori U18.

Atletism
Dan Elena Viloleta a fost desemnata cea mai buna la aceasta sectie.Vicecampioană Balcanică la Camionatele Balcanice de Juniori II- Bulgaria Baku,medalie de argint la Campionatul Naţional de Juniori I- 2000m obstacole

Natație
Vârful secției de natatie în 2014 a fost Păcinoaie Alexandru cu 3 medalii de bronz la Campionatul Naţional Junior II .