Acasă / SPORT / Misiune uşoară pentru fotbaliştii de la SCM Piteşti

Misiune uşoară pentru fotbaliştii de la SCM Piteşti

scm_pitesti_infratirea_harman-fotopress24 (21)Sâmbătă fotbaliştii de la SCM Piteşti au încheiat acest tur de campionat cu o victorie, obţinută în jocul disputat pe propriul teren în faţa celor de la Înfrăţirea Hărman, meci care a contat pentru etapa cu numărul 13 a seriei a treia. Scorul a fost unul categoric pentru gazde, şi anume 4-0.În urma acestui rezultat, alb-violeţii au terminat prima parte a sezonului pe locul 7 la 9 puncte în urma liderului Inter Olt Slatina. Meciul contra jucătorilor aflaţi pe ultimul loc în serie a fost o misiune uşoară pentru gazde, care, pe lângă cele patru goluri marcate, au mai avut şi cel puţin 7-8 ocazii de gol. Tabela de marcaj s-a modificat pentru prima dată în minutul 21, când Albu a şutat din interiorul careului, mingea oprindu-se în poarta apărată de Neagu. A urmat peste 11 minute o ocazie rarisimă a gazdelor, ratată de Vladu, care a trimis în bară din interiorul careului. Minutul 33 a adus din nou bucuria în tabăra argeşeană, când Neagoe l-a învins pe Neagu cu un şut din interiorul careului, stabilind scorul la pauză. Însă cu trei minute înainte ca arbitrul să fluiere finalul celor 45 de minute, Coşereanu putea marca şi el. Rămas singur în careu cu portarul braşovenilor, a şutat în el. La reluare, tot gazdele au fost cele care au controlat jocul, reuşind să-şi majoreze diferenţa pe tabela de marcaj. Mai întâi în minutul 58, când David a trimis cu latul din faţa porţii în urma unei centrări de pe stânga, iar apoi în minutul 64, golul de 4-0 purtând semnătura lui Lupu, care a trimis în poartă cu un şut din interiorul careului.
SCM Piteşti: Udeanu (min. 68, Oprican) – Mihăescu, Ştefănescu, Pâslaru, Vladu – Panait, Neagoe (min. 68, Mateescu), David, Voinescu (min. 46, Miculaiciuc) – Albu (min. 61, Lupu), Coşereanu. Antrenor: Constantin Schumacher.
Înfrăţirea Hărman: Neagu – Căprariu, Stanciu, Ilioaia, Pavel (min. 37, Dulgheru) – Szabo, Chihaia, Staicu (min. 80, Codleanu), Damian – Boţia, Bleambu (min. 61, Mihalache.
Antrenor: Claudiu Ionescu.

scm_pitesti_infratirea_harman-fotopress24 (14)Constantin Schumacher, antrenorul celor de la SCM Piteşti este convins că dacă echipa pe care o pregăteşte va fi sprijinită în continuare şi mai mult de factorii de decizie, oraşul ar putea avea în câţiva ani echipă în primul eşalon. „Mă bucur că din şapte partide am obţinut cinci victorii. Mă refer la perioada în care am pregătit această echipă. Din nefericire am avut şi două eşecuri, dar cu toate acestea echipa mea a arătat calitate şi că poate ajunge mult mai sus în clasament. Actualmente nu ne aflăm poziţionaţi aşa de bine, dar îmi doresc foarte mult ca jocul nostru să se îmbunătăţească. De asemenea, din punctul meu de vedere, cred că în momentul ăsta trebuie să avem mult mai multă grijă de SCM Piteşti, care este echipa oraşului. Nu trebuie să spunem că dacă vine Steaua în oraş trebuie să facem totul pentru venirea acestei formaţii. Şi noi suntem jucători de fotbal, şi echipa pe care o pregătesc trebuie să joace pe terenul central pentru că aici a obţinut victoriile importante. Recunosc că venirea Stelei îmi dă puţin planurile peste cap”.