Acasă / SOCIAL / Noile autobuze care vor circula pe străzile Piteștiului vor fi de tip Euro 6

Noile autobuze care vor circula pe străzile Piteștiului vor fi de tip Euro 6

Licitația pentru cele 70 de autobuze noi ale municipiului Pitești reprezintă o luptă strânsă pentru marile firme care se “bat” pe contractul în valoare 16 milioane de euro. De asemenea, și niște firme din Turcia și-au prezentat interesul pentru a oferi un transport civilizat cetățenilor din oraș.

Printre firmele care sunt înscrise la “marea licitație” se număra și brandurile Mercedes-Benz și Scania. Rămâne de văzut cine va câștiga contractul și care firmă va “pleca acasă” cu suma de 16 milioane de euro. Conform declarației viceprimarului Cornel Ionica, noile autobuze care vor circula pe străzile Piteștiului vor fi de tip Euro 6.
Viceprimarul Cornel Ionică a mai precizat că procesul de evaluare a ofertelor va dura până pe 1 ianuarie 2015, iar firma câştigătoare va trebui să livreze municipalităţii autobuzele în termen de 22 de săptămâni.

Ioan-Antoniu Neguț
Foto- Mihai N.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

isu arges (1)

Peste 4500 de pompieri şi sprijiniți de aproximativ 4.000 de mijloace tehnice,la datorie în perioada Rusaliilor

În acest weekend prelungit, cu prilejul sărbătorii Rusaliilor și a zilei de 1 Iunie, pompierii ...

Lasă un răspuns

Please add a post. Powered by Announcement Bar