Acasă / SPORT / Piteştenii au făcut un joc destul de bun în amicalul cu Unirea Tărlungeni

Piteştenii au făcut un joc destul de bun în amicalul cu Unirea Tărlungeni

scm_pitesti_unirea-tarlungeni-fotopress24 (6)SCM Piteşti a disputat sâmbătă cel de-al şaptelea meci de verificare din această perioadă precompetiţională.Alb violeţii s-au confruntat pe terenul central al stadionului Nicolae Dobrin cu Unirea Tărlungeni, formaţie care activează în liga a două în aceaşi serie cu CS Mioveni. Partida dintre cele două echipe s-a terminat la egalitate, 0-0, fiind un test util pentru ambele formaţii.Prima repriză a fost dominată de braşovenii netrecand de jumătatea terenului. Cele mai mari ocazii de gol în primul mitan le-au avut Grecu care nu l-a putut învinge pe gooal-keperul ardelenilor cu un şut din interiorul careului. Câteva minute mai târziu, centrarea în careu a aceluiaşi jucători a fost respinsă de pe linia porţii de un fundaş braşovean.Cu zece minute înainte de finalul primului mitan, Ciprian Tănasă a scăpat singur spre poartă însă a tras în portar. După pauză Unirea Tărlungeni a ieşit la joc iar partida s-a mai echilibrat. Minciună l-a pus la grea încercare pe Udeanu care a reuşit să respingă şutul acestuia de la 30 m. Acelaşi Udeanu s-a remarcat când un atacant al Tarlungeniului a scăpat singur spre poartă însă a fost blocat în extremis de tînărul portar al alb-violeţilor.scm_pitesti_unirea-tarlungeni-fotopress24 (5) Cea mai mare ocazie de gol a piteştenilor în repriză secundă i-a aparţinut lui Deaconescu care din 3 m a trimis cu capul pe lângă poartă din centrarea lui David. Argeşenii au mai irosit încă două oportunităţi de a marca în urmă a două centrări în careul mic, mingea traversând suprafaţă de joc fără că vreun piteştean să apară la finalizare. Nicolae Dică a avut posibilitatea să folosească toţi jucătorii pe care îi are în lot. După şapte meciuri de verificare disputate în această iarnă, SCM Piteşti are un bilanţ pozitiv cu patru victorii şi trei remize.
SCM Piteşti: Dolha – Bogdan Stancu, Cotigă, Deaconescu, Serbanica – Grecu, Năstăsie, Şerban, Precup – Cruceru, Tănasă.Au mai intrat Udeanu, David, Cioablă, Albu, Şandru, Vladu, Ionescu, Iamandi şi Vlădescu.