Acasă / SPORT / Nu au reuşit decît un rezultat de egalitate

Nu au reuşit decît un rezultat de egalitate

scm_pitesti-sporting-rosiori (4)SCM Piteşti – Sporting Roşiori 1-1(1-1)

SCM Pitesti nu au reuşit decît un rezultat de egalitate, 1-1, în confruntarea de vineri, de pe propriul teren, cu Sporting Roşiori, din prima etapă a returului Ligii a III-a. Partida dintre cele două echipe s-a disputat pe terenul trei al stadionului Nicolae Dobrin, iar suprafaţa de joc a semănat mai mult cu o orezărie. Gazdele au deschis scorul în minutul 36 prin Neagu, iar oaspeţii au reuşit să stabilească egalitatea, două minute mai tîrziu, prin Floricel.

scm_pitesti-sporting-rosiori (8)Partida dintre cele două formatii s-a disputat pe terenul 3 din Complexul Sportiv Nicolae Dobrin, iar condiţiile nu au fost tocmai cele mai bune pentru un joc de fotbal din cauza terenului plin de apă, care a pus în dificultate cele două formaţii. Jucătorii ambelor echipe au încercat cu greu să-şi menţină echilibrul pe suprafaţa de joc, care se transformase în multe porţiuni într-o adevărată mocirlă. În celelalte părţi ale terenului unde nu era noroi, erau multe bălţi, iar mingea se oprea în ele cînd ajungea în acele zone.

scm_pitesti-sporting-rosiori (12)Piteştenii au reuşit să deschidă scorul după 37 de minute prin Neagu, care l-a învins pe portarul oaspeţilor cu un şut din afara careului. Bucuria gazdelor a durat doar două minute pentru că echi­pa din Roşiori a egalat în urma unei lovituri de colţ. Floricel s-a î­­năl­ţat peste apărarea alb-violeţilor şi a trimis cu capul în plasă din interiorul careului. După pauză, piteştenii au încercat să forţeze desprinderea pe tabelă. Adrian Na­ciu a fost foarte aproape de gol în două rînduri, însă de fiecare dată nu a prins spaţiul porţii din po­ziţii ideale. Naciu a fost copiat de Mihai Stancu, care de la 16 m din poziţie centrală a trimis peste transversală. Ultima mare ocazie de gol i-a aparţinut lui Cătălin A­lexa, care l-a ultima fază a meciului a tras direct în portarul teleormănenilor.

SCM Piteşti: Vlăsceanu – Di­ma, Delcea, Miulescu, Dumitrache – Boboc, Alexe, Popescu (min. 46 Naciu), Neagu (min. 66 Stan­cu), David (min. 78 Marcu) -Albu (min. 68 Dalu).Antrenor: Adrian Dulcea.

Sporting Roşiori: Govns – Moşteanu, Lătea (min. 90 Firoiu), Vîlcică, Făinişi (min. 62 Bîră min. 80 Vălimăreanu), – Gheorghe, Floricel, Turcin (min. 75 Băcănete), Vişan, Rada, Dicu. Antrenor: Cristi Negru.

Arbitri: Bogdan Dumitrache (Bucureşti), Doru Zamfir (Slatina), Cristian Măndiţă (Tunari).
Observatori: Ovidiu Comşea (Sibiu), Vasile Aelenei (Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Dima, David/Vîlcică.
scm_pitesti-sporting-rosiori (5)

Filmul meciului:
# min. 20: Lovitura de cap a lui Miulescu din interiorul careului este respinsă în corner de un fundaş teleormănean.
# min. 32: Popescu şutează în forţă de la 20 m, portarul oaspeţilor respinge.
# min. 34: Dicu trimite cu capul din interiorul careului peste poarta apărată de Vlăsceanu.
# min. 37: 1-0 -Neagu îl învinge pe goal-keeperul oaspeţilor cu un şut de la marginea careului de 16 m care atinge bara înainte de a intra în plasă.
# min. 39: 1-1 – Floricel trimite cu capul în plasă din interiorul suprafeţei de pedeapsă în urma unei lovituri de colţ.
# min. 50: Naciu singur cu portarul trage slab.
# min. 57: Acelaşi Naciu trimite peste poartă din postura de singur cu Govns.
# min. 60: Turcin trimite cu capul din 6 m, însă Vlăsceanu respinge.
# min. 73: Mihai Stancu de la 16 m trage peste poartă.
# min. 90+3: Alexe trage în portarul oaspeţilor din interiorul careului.