Acasă / SPORT / Viitor promițător pentru înotul argeșean

Viitor promițător pentru înotul argeșean

Bogdan Scarlat,cel mai bun sportiv al clu­bului pe anul 2016 s-a în­tors de la Campionatul Mondial de Nataţie care a avut loc în Canada. Răzvan Marinescu Popazov și Bogdan Scarlat au ca obiectiv să urce pe podium la marile competiţii la care vor participa.

bogdan-scarlat-fotopress-24.roMă bucur că am fost desemnat cel mai bun sportiv al clubului
„A fost un an foarte bun pentru mine! Am venit cu mai mult curaj din vacanță.Din păcate am avut câteva rateuri având în vedere că la Campionatele Europene nu am putut să particip și cele din 2015 și acelea din primăvară ,la fel si Jocurile Olimpice la care nu am putut să mă calific.Mă bucur că am fost desemnat cel mai bun sportiv al clubului. La Campionatul Mondial au participat sportivi pe măsură. Sunt mulţumit de rezultatele obţinute în probele de 400 şi 1.500 m. Eram foarte fericit dacă coboram sub 15 minute. A contat foarte mult pregătirea mea în Franța pentru că aici nu am colegi cu care să mă antrenez. Acolo am colegi care să mă motiveze. Mă antrenez cu sportivi mai valoroşi ca mine.“ ,a spus Bogdan Scarlat.

razvan-popazov-fotopress24.roRăzvan Popazov a fost desemnat sportivul numărul 2 al secţiei de nataţie.Sportivul a câştigat medalia de bronz la Concursul Ţărilor Central Europene, desfăşurat în Slovacia la Kosice: „Adversarii au fost foarte puternici. A fost prima mea participare la o competiţie de asemenea anvergură. Am avut emoţii. Dacă muncesc la fel de mult, sunt sigur că pot ajunge mult mai sus. Anul viitor sînt Campionatele Balcanice şi Europenele. Vreau să particip la ambele, iar dacă se va putea, să iau medalie“.