Acasă / SPORT / Promovare lejeră pentru SCM Pitești în liga a2-a

Promovare lejeră pentru SCM Pitești în liga a2-a

atletic_bradu_scm-pitesti-1-3-fotopress24 (27)SCM Pitești a reușit să promoveze și matematic în Liga a II-a dipă ce a câștigat cu 3-1, derbiul argeșean de ieri cu Atletic Bradu și s-a distanțat la 22 de puncte de FC Voluntari II, care a pierdut surprinzător, cu 1-3, confruntarea de pe propriul teren, cu Steaua II.Încă din primele minute, alb-violeții au pus presiune pe adversar Șerbănică a deschizând scorul după numai 13 minute cu un șut în forță, din interiorul careului.Câteva minute mai târziu Oancea a fost faultat în careu iar centralul a indicat penalti, care a fost transformat de Robert Grecu. Ruță a încercat să marcheze cu un șut din colțul terenului însă Udeanu a reușit să-l respingă.În repriza a doua Andrei David a trimis o torpilă care s-a dus direct în vinclu după o lovitură liberă de la 30 de metri.Atletic Bradu a rămas în zece oameni în minutul 53 după ce Ovidiu Popescu a încasat al doilea galben. Paveluță a reușit să marcheze pentru Bradu după ce a trimis în plasă o centrare de pe stânga acesta fiind ultimul gol marcat al partidei.Victoria de la Bradu a consolidat și promovarea matematică a SCM Pitești în liga secundă.Imediat după terminarea partidei cu Atletic Bradu și după aflarea scorului de la Voluntari,alb-violeții au declanșat fiesta s-au strâns la mijlocul terenului, l-au luat în brațe pe Nicolae Dică și l-au aruncat de mai multe ori în sus, drept mulțumire pentru munca depusă alături de ei.