Acasă / EVENIMENT / Bărbat prins băut la volan pe raza comunei Rucăr

Bărbat prins băut la volan pe raza comunei Rucăr

În ziua de 13 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Rucăr au acționat pentru prevenirii și combaterii unor situații de risc pentru cetățeni, menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru creșterea disciplinei rutiere pe raza localităților aflate în raza de competență.
În cadrul acțiunii, polițșiștii au legitimat 15 persoane și au verificat 13 autoturisme, iar ca urmare a abaterilor constatate, au aplicat 7 sancțiuni contravenționale, cu o valoare totală de 5.350 de lei, aplicând și măsurile complementare de reținere a 2 permise de conducere, ca urmare a unor abateri de natură contravențională privind conducerea sub influența alcoolului (valori de 0,29 și 0,05 mg/l alcool pur în aerul expirat).

băut la volan
Totodată, polițiștii au depistat și un al treilea conducător auto pentru care rezultatul testării cu aparatul etilotest a indicat prezența alcoolului, iar pentru stabilirea valorii alcoolemiei în sânge, verificările sunt continuate în cadrul unui dosar penal.
Astfel, în ziua de 13 aprilie, polițiștii Secției de Poliție Rurală Rucăr au depistat un bărbat de 33 de ani, din Rucăr, care conducea o autoutilitară pe raza localității de domiciliu, iar în urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii prin analize de specialitate, a îndeplinirii condiției pentru răspunderea de natură penală, referitoare la valoarea alcoolemiei în sânge.
În cauză au fost întocmite acte premergătoare privind săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului, iar dreptul de a conduce al celui în cauză a fost suspendat, fiind eliberată dovadă înlocuitoare, fără drept de circulație.
Cercetările sunt continuate, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

jandarmii-argeșeni

Peste 200 de jandarmi în acțiune în minivacanța de Rusalii

În perioada 29 mai-01 iunie 2026, peste 200 de jandarmi argeșeni vor fi la datorie ...

Lasă un răspuns

Please add a post. Powered by Announcement Bar