Acasă / EVENIMENT / David Hărăbor și Camelia Tatu au cucerit premiile Suprem 2024 la sah

David Hărăbor și Camelia Tatu au cucerit premiile Suprem 2024 la sah

În acest weekend, orașul Pitești a găzduit Festivalul național de șah „Cupa SUPREM” – un festival structurat pe patru turnee .Trofeul la fără limită de vârstă omologat de Federația Internațională de Șah a fost cucerit de David Harabor din Craiova .

Locul al II-lea a fost ocupat de Tudor Beldiman din Pitești;
Locul al III-lea a fost adjudecat de Marcel Stegăroiu din Craiova.

 Trofeul feminin a fost cucerit de sportiva Camelia Tatu din Sibiu, urmată în clasament de surorile Erika și Timeea Toculeț, ambele din Pitești.
Premiile speciale pe categorii de punctaj Elo:
Locul I la categoria 1300 Elo – Teodor Nedelcu din Câmpulung;
Locul I la categoria 1200 Elo – Matei Alexandru Andrei din București;
Locul I la categoria 1100 Elo – Andrei Marius Andrei din Mioveni.
Au fost acordate două premii pentru cei mai buni veterani:
Locul I la categoria S50 – Stîlpeanu Nicu legitimat la Clubul Chindia Târgoviște;
Locul I la categoria S65 – Baltac Constantin legitimat la Clubul Tinerii Maeștri București.

La secțiunea open au participat șahiști cu vârste între 8 și 82 de ani

Turneul B dedicat șahiștilor sub 14 ani
Locul I – Prignea David Cristian din Pitești 
Locul al II-lea – Cojocaru Ciprian din Pitești 
Locul al III-lea – Gagiu Andrei din Pitești 
Locul I – Andreas Priseceanu 
Locul al II-lea – Victor Mirea
Locul al III-lea – Rareș Cristescu

Locul I general – Bratu Agnes din Pitești 

Pentru prima participare la un turneu omologat de Federația Internațională de Șah au obținut rezultate foarte bune Danian Bărbuță, Eric Burcuș, Sorin Stoian și Alexandru Luca.

La Turneul C – U15 – neomologat Fide

Locul I – Traure John 
Locul al II-lea – Voican Antonia
Locul al III-lea – Sima Emilia 

  U12
Locul I – Cîrstea Maria 
Locul al II-lea – Sîrbu Anastasia
Locul al III-lea – Sîrbu Sofia

U12
Locul I – Popescu Luca
Locul al II-lea – Erdeli David
Locul al III-lea – Hirică Vlad

Turneul D – Șah școlar U10 

U10
Locul I – Popescu Eduard 
Locul al II-lea – Stefan Matei
Locul al III-lea – Bratu Yannis

Locul I – Dinu Eva

U9
Locul I – Viziru Eduard si Dumitrescu Matei
Locul II – Turcu Patrik si Dumitrescu Lucas
Locul III-Stanciulescu Matia si Cristescu Mihnea
U9
Locul I – Paraschiv Iris

U8
Locul I – Neacsu Mihail si Panaite Luca
Locul II – Ana Vlad si Neagu David
Locul III- Spirea Patrik
U8
Locul I – Dogaru Ana

U7
Locul I – Teodorescu Sorin 
Locul al II-lea – Caimacan Darius
Locul al III-lea – Constantin Alrbert

Mulțumim tuturor celor care au contribuit la organizarea acestui eveniment minunat:
Partener Premium – Top Suprem Electrocasnice și Beautiful Company- Bright Solution;
Parteneri instituționali – Federația Română de Șah si Fundația Culturală Ilfoveanu și Badea;
Mulțumim antrenorilor de la cluburile participante și nu în ultimul rând șahiștilor pentru spiritul fair-play, dar și părinților și bunicilor care i-au îndrumat pe micii șahiști la această competiție de excepție.Felicitari tuturor și mult succes în viitor! Turneele C și D s-au desfășurat în cadrul Proiectului național „Educație prin șah- 2024 ”

Despre Administrator

Citeşte şi ...

Două accidente în Argeș - Băbana și Drăganu

Două accidente în Argeș – Băbana și Drăganu

În aceste momente, pompierii argeșeni au fot solicitați să intervină la două evenimente rutiere produse ...

Lasă un răspuns

Please add a post. Powered by Announcement Bar