Acasă / SPORT / FC Argeş câștigă cu Politehnica Iași

FC Argeş câștigă cu Politehnica Iași

IMG-20210308-WA0032-01

FC Argeș s-a apropiat din nou de locurile de play-off după victoria cu 2-1 obținută luni seară, în confruntarea de pe propriul teren, cu Politehnica Iași, lanterna roșie a Ligii I. foto: Gabriela Neacșu

Piteștenii au început foarte bine meciul și au reușit să deschidă scorul în minutul 6 dintr-un penalty scos de Meza Colli care a fost transformat cu mare siguranță de Cephas Malele. Frăsinescu l-a faultat în careu pe mijlocașul echipei, iar centralul Lucian Rusandu trebuia să-i acorde și cartonașul roșu fotbalistului ieșean. Un sfert de oră mai târziu, același Frăsinescu a mai comis un fault în careu, asupra lui Malele, marcatorul primului gol, însă cavalerul fluierului a lăsat jocul să continue de această dată, deși era foarte bine plasat!. Alb violeții putea dubla avantajul până la pauză, însă Brănescu a reușit să respingă șutul lui Șerban.

Imediat după pauză, FC Argeș a reușit să se desprindă pe tabelă în urma unui contraatac finalizat cu sânge rece de Malele. Golgheterul echipei noastre putea realiza tripla în minutul 66, când a lovit bara transversală. Brănescu a reușit să limiteze proporțiile scorului în alte două rânduri. Prima dată a avut un reflex de senzație la șutul lui Cristi Dumitru, iar a doua oară s-a opus la șutul lui Robert Grecu. Iașiul a început să spere la o remiză după ce a redus din diferență pe final prin Duranovic care a trimis în plasă prin muntenegreanul Duranovic. Scor final, 2-1, pentru FC Argeș, rezultat în urma căruia piteștenii au urcat pe locul 8, cu cele 33 de puncte, adunate în 26 de etape. Alb-violeții sunt la 4 lungimi în urma Academicii Clinceni, ocupanta locului 6, ultimul care asigură prezența în play-off. Următorul meci al echipei noastre este programat luni, 15 martie, de la ora 20.30, în deplasare, cu Dinamo București.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

Bianca Voica, din nou sub tricolor (1)

Dedicare și determinare: Bianca Voica, din nou sub tricolor

Echipa României pregăteşte ultimele două partide din preliminariile CE2024, în 4 aprilie, la Cazin, cu ...