Acasă / SPORT / FC Argeş ratează şansa de a urca pe primul loc al ligii secunde

FC Argeş ratează şansa de a urca pe primul loc al ligii secunde

fc arges - sportul snagovFC Argeș a remizat în această dupa-amiază contra echipe Sportul Snagov, cu scorul de 1-1. Confruntarea cu bucureşteni a fost una echilibrată, cu ocazii de ambele părţi. Argeșenii au reuști să deschidă scorul încă din primele minute ale partidei, asta după ce Vasile Buhăescu a marcat un gol exact ca în curtea școlii. Atacantul a câştigat un duel cu fundaşul central al oaspeților şi l-a executat pe Gavrilaş ieşit în întâmpinare, cu un şut din interiorul careului. După acest gol, bucureștenii au iești la joc și au reuşit să pună în pericol de trei ori până la pauză poarta alb-violeților. Repriza a doua a fost extrem de controversată, asta din cauza arbitrajului. Piteştenii au cerut o lovitură de pedeapsă după ce Georgescu, a oprit cu mâna, şutul lui Tofan, din afara careului. Centralul partidei, nu a dictat penalty pentru argeșeni nici după ce Enceanu a fost faultat în careu de un adversar.  Au mai cerut încă o lovitură de la 11 m la un henţ în careu comis de un fundaş bucureştean, văzut de toată tribuna, însă nu si de centralul partidei.fc arges - sportul snagov 1-1 - fotopress24 (30) Alb-violeții au rămas în inferioritate numerică, cu un sfert de oră înainte de final, asta după ce Buhăescu a văzut direct cartonaşul roşu după ce a protestat la o decizie a centralului Omuţ. Acesta l-a trimis în tribună, motivând că atacantul a scuipat în semn de nemulţumire la decizia dată. Daco-Getica a restabilit egalitatea în urma unei faze fixe. Ureche a respins balonul în faţă, iar Vlad Motroc a scăpat din marcaj și a trimis în plasă, din câţiva metri. În urma acestui rezultat, FC Argeş se clasează pe locul 3, cu 25 de puncte, acumulate în 12 etape.

FC Argeş: Ureche – Tofan, Vişa, Hreniuc, Turda, Şerbănică, I. Şerban, Andr. Panait, R. Costin (cpt.), I. Năstăsie, Buhăescu
Antrenor: Emil Săndoi

Daco Getica: Gavrilaş – Cotigă, Vl. Georgescu, Motroc, Bustea, Călinţaru (cpt.), Ad. Voicu, Acolatse, Carabela, Teuţ, Eug. Nica
Antrenor: Marius Baciu