Acasă / SPORT / La Piteşti a avut loc Cupa Europeană de Judo

La Piteşti a avut loc Cupa Europeană de Judo

Acum câteva zile, la Sala Sporturilor din Piteşti a avut loc Cupa Europeană de Judo rezervată cadeţilor, competiţie inclusă în calendarul Uniunii Europene de Judo, ce reprezintă criteriul de calificare pentru Campionatul European.
România a fost prezentă la acest concurs cu o delegaţie de 110 sportivi, iar la sfârşitul celor două zile de întreceri ţara noastră şi-a trecut în cont 7 medalii, dintre care una de aur, una de argint şi cinci de bronz. În clasamentul pe naţiuni, România a terminat pe locul 6. Delegaţia Turciei a reuşit să surprindă în mod plăcut, clasându-se pe locul 1, majoritatea sportivilor săi fiind prezenţi într-o finală. Astfel turcii au obţinut nu mai puţin de 14 medalii, dintre care 4 de aur, 2 argint şi 8 bronz. Podiumul a fost completat de Marea Britanie şi Ucraina. În oraşul lalelelor s-au aflat 406 judoka, dintre care 162 la feminin şi 244 masculin din 26 de ţări europene, anul acesta realizându-se un record în ceea ce priveşte prezenta sportivilor. În prima zi de concurs, la deschiderea oficială au fost prezente oficialităţi ale Federaţiei Internaţionale de Judo, Uniunii Europene de Judo, Federaţiei Române de Judo, dar şi primarul Piteştiului, domnul Tudor Pendiuc. Forul de specialitate din ţara noastră a fost reprezentat de Dorel Căprar, vicepreşedintele FRJ, şi Marian Covlea, secretarul general. În prima zi de concurs, antrenorul piteştean de judo Cornel Pălărie a fost recompensat de către conducerea federaţiei cu o plachetă pentru cei 40 de ani petrecuţi în slujba judo-ului. Reputatul tehnician a primit distincţia cu lacrimi în ochi.

Sursa text-curier.ro
Foto-Mihai Neacsu

conducere defensivă între polițiștii argeșeni (7)

Competiție de conducere defensivă între polițiștii argeșeni

La ceas aniversar pentru Poliția Română, polițiștii argeșeni s-au întrecut într-o competiție de îndemânare la ...