Acasă / SPORT / Mario Tudose, integralist în remiza cu Cehia U19

Mario Tudose, integralist în remiza cu Cehia U19

Naționala U19 a României, pregătită de Adrian Dulcea, a încheiat marți, jocurile din prima fază a calificărilor la EURO 2024. foto: frf.ro

Tricolorii au făcut parte dintr-o grupă alături de Finlanda, San Marino și Cehia, gazda mini-turneului de calificare. În ultimul meci al grupei, România U19 a remizat cu Cehia, scor 1-1. În ultimele 20 de minute ale disputei, tricolorii au evoluat în inferioritate numerică, Andrei Florea fiind eliminat după ce a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 71.

După ce gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 8, prin Krulich, juniorii noștri au reușit să egaleze după pauză, prin golul lui Rareș Pop din minutul 47. Și în acest meci, piteșteanul Mario Tudose a fost integralist, fundașul echipei FC Argeș fiind folosit pe toată durata celor 90 de minute. Remiza cu Cehia le-a asigurat tricolorilor locul secund în grupă, poziție care le asigură prezența în următoarea fază a calificărilor, Turul de Elită, în primăvara anului viitor. Sursa – https://argesfc.ro/

Cehia – România 1-1(1-0)

Au marcat: Krulich(min.8) / R. Pop(min.47)

România U19: Răfăilă – Aioanei, Jalade(cpt.), Tudose, Anișorac – Stancovici (min.78 Cibi), Gogescu (min.78 Duțu), Banu (min.55 Florea) – R. Pop, Stan (min.55 Sali), Capac (min.60 Răducan)
Rezerve neutilizate: Frânculescu – Bădescu, Vlăsceanu, Rădulescu

Selecționer: Adrian Dulcea

Rezultatele din grupă: Finlanda – România 0-0, Cehia – San Marino 4-0 (11 octombrie); România – San Marino 7-0, Cehia – Finlanda 1-0 (14 octombrie); San Marino – Finlanda 0-8, Cehia – România 1-1.

Clasamentul grupei:

ECHIPĂ M V E Î G P
1. Cehia 3 2 1 0 6-1 7
2. ROMÂNIA 3 1 2 0 8-1 5
3. Finlanda 3 1 1 1 8-1 4
4. San Marino 3 0 0 3 0-19 0
Se califică la Turul de Elită, ultima etapă înaintea turneului final, echipele clasate pe primele două locuri din cele 13 grupe, acestora urmând a li se alătura cel mai bine clasată echipă de pe locul 3. Turneul final EURO 2024 se va disputa în Irlanda de Nord.