Acasă / SPORT / Misiunea piteştenilor de a restabili egalitatea a fost una imposibilă

Misiunea piteştenilor de a restabili egalitatea a fost una imposibilă

scm_pitesti_inter-olt-slatina_fotopress24 (2)Fotbaliştii de la SCM Piteşti au pierdut primul meci de la venirea lui Constantin Schumacher ca antrenor principal care reuşise o serie de patru victorii consecutive din tot atîtea partide jucate. Alb-violeţi au fost învinşi cu 1-0 în confruntarea de sîmbătă de pe propriul teren cu Inter Olt Slatina, liderul seriei şi principala candidată la promovare. Unicul gol al întîlnirii a fost marcat de Bobi Verdeş în partea secundă a acestei întîlniri.Confruntarea dintre cele două combatante a fost una destul de echilibrată iar fiecare echipă şi-a trecut în cont ocazii mari de gol. Pînă la urmă plusul de experienţă al oltenilor care şi-au păstrat în mere măsură jucătorii pe care i-au avut în sezonul trecut în liga a doua a făcut diferenţa. Încă din debutul meciului, oaspeţii şi-au trecut în cont cîteva ocazii mari de gol şi numai intervenţiile lui Udeanu din prima repriză au făcut ca scorul să rămînă nemodificat. Şi piteştenii au avut şansa de a deschide scorul însă Robert Neagoe nu a ştiut să profite şi a tras slab din situaţie de unu la unu cu Nuno Claro. Nici Vladu nu l-a putut învinge pe experimentatul gooal-keper care a reuşit să scoată de sub transversală un şut-centrare din apropiere de colţul careului. După pauză, oltenii au reuşit să deschidă scorul prin Bobi Verdeş. Experimentatul vîrf care are la activ cîteva sute de meciuri în primul eşalon a reuşit să-l învingă cu o lovitură de cap pe Udeanu. După primirea golului, piteştenii s-au aruncat în atac în încercarea de a restabili egalitatea. Gazdele puteau să scoată un punct în această întîlnire însă Robert Neagoe, singur cu Nuno Claro a tras slab. Argeşenii au rămas în zece oameni cu zece minute înainte de ultimul fluier al arbitrului. Iulian Vladu a văzut al doilea galben pentru un fault la un adversar şi a fost trimis în tribună. În inferioritate numerică, misiunea piteştenilor de a restabili egalitatea a fost una imposibilă iar scorul final a rămas cel stabilit de Verdeş.

SCM Piteşti: Udeanu – Mihăescu, Pîslaru, Ştefănescu, Vladu – Mateescu(min. 46 Voinescu), Mustaţă(min. 46 Mărgăritescu), Panait(min. 80 Coşereanu), David – Cîrstea(min. 19 Albu), Neagoe. Antrenor: Constantin Schumacher

Inter Olt Slatina: Nuno Claro – Mincă (min.83 Şcheau), Gherghe, Dinu, Ştefan – Precup, Anghelina, Popa, Ionescu (min. 94 Bălşanu) – Rogoveanu(min.89 Chira), Verdeş (min.60 Bălan). Antrenor: Dan Oprescu