Acasă / SPORT / Robert Glinţă, două medalii de aur în Suedia

Robert Glinţă, două medalii de aur în Suedia

Piteşteanul Robert Glință a cucerit două medalii de aur la puternicul concurs de nataţie Malmsten Swim Open Stockholm 2022 (bazin de 50 m), competiţia găzduită, timp de trei zile, de capitala Suediei reunind la start sportivi de mare valoare.
Duminică, în finala probei de 50 m spate, Robert Glinţă s-a clasat pe primul loc. După o cursă fantastică el a oprit cronometrul la 24.49 secunde, nou record al competiției de la Stockholm. Pe următoarele locuri ale podiumului au urcat Apostolos Christou (Grecia) – 24.98 s și David Gerchik (Israel) – 25.52 s.
Luni seară, înotătorul român s-a impus şi în finala probei de 100 m spate cu timpul de 53.48 secunde reprezentând, ca şi la 50 m spate, un nou record al competiției. Pe locul secund s-a clasat din nou grecul Apostolos Christou cu 53.59 secunde, iar pe poziția a treia s-a aflat germanul Marek Ulrich cu timpul de 54.35 secunde.
Robert Glință este pregătit de antrenorii Luka Gabrilo și Ciprian Glință.