Acasă / SPORT / S-a terminat Cupa „Tenis Club”

S-a terminat Cupa „Tenis Club”

Cocheta arenă de tenis de la Curtea de Argeș a găzduit cea de a 27-a ediție a tradiționalului turneu Cupa Tenis Club, întrecere rezervată fetelor și băieților cu vârste de 10.12,14 și 16 ani.
Au fost patru zile cu meciuri foarte frumoase între copii ambițioși și determinați.
La categoria de vârstă 10 ani, feminin, în finală s-au întâlnit colegele de club Ada Maria Panaitescu și Antonia Ioana Popescu, ambele legitimate la LPS CSS Pitești, victoria revenindu-i primei sportive.
La categoria 12 ani, tot la feminin, în semifinală s-au întâlnit surorile Ilinca Ștefania Măniță și Raluca Georgiana Măniță, de la AS Tenis Club Curtea de Argeș. Victoria i-a revenit Ilincăi Măniță, care a întâlnit-o în finală pe Antonia Elena Sauciuc, CS Chitila. Titlul a rămas la gazde, Măniță adăugându-și în palmares încă un succes.
La categoria de vârstă 14 ani, fete, și 16 ani, feminin/masculin s-a jucat în sistem „round-robin”/”șah”(fiecare cu fiecare). Prima clasată la 14 ani (feminin) a fost Karina Andreea Bratu (LPS CSS Pitești), iar la categoria 16 ani – fete, învingătoare a fost Gabriela Ștefania Păun, CSM Craiova. La masculin, pe prima poziție s-a clasat Robert Gabriel Gică (CS Tenis Club Râmnicu Vâlcea).
La masculin, dar la 14 ani, Vlad Lupșan (AS Tenis Masters) l-a învins pe bucureșteanul Ioan Alex Vlad (CS Dinamo București).
Curtea de Argeș a găzduit în această lună două evenimente de referință, Argeș Cup Dr. Oetker și Cupa Tenis Club.
Organizatorul celor două turnee a fost Tenis Club Curtea de Argeș, iar partenerul oficial- Dr. Oetker.tenis-de-calitate