Trecut-au ani… 14 ani fără Dobrin

Nicolae-Dobrin-FotoPress24

Marți s-au împlinit 14 ani de când fostul mare fotbalist Nicolae Dobrin s-a stins din viaţă la Spitalul Judeţean din Piteşti. Pe 26 octombrie 2007, la doar 60 de ani, acesta a fost răpus de o boală incurabilă. „Prinţul din Trivale” a fost unul dintre cei mai iubiţi fotbalişti români, driblingurile şi pasele sale făcând din acesta unul din cei mai mari jucători din istoria „sportului rege” din România.

Câteva momente de referinţă din cariera „Gâscanului”

Primul pas în Divizia A l-a făcut pe 1 iulie 1962, la doar 14 ani, 10 luni şi 5 zile. în partida Ştiinţa Cluj-Dinamo Piteşti 5-1.

A evoluat aproape întreaga carieră pentru piteşteni, alături de care a cunoscut cele mai mari performanţe. A câştigat de două ori titlul, în 1972 şi 1979, şi a fost de trei ori ales cel mai bun jucător al ţării, în anii 1966, 1967 şi 1971. Memorabil rămâne meciul din ultima etapă a sezonului 1978-1979, dintre Dinamo şi FC Argeş. Gazdele, susţinute de 18.000 de spectatori, dar şi de sistem, aveau nevoie de victorie, dar geniul lui Dobrin a făcut imposibil succesul „alb-roşilor”. „Poţi prelungi cât vrei meciul. Dăm un gol mai mult decât ei!”, au fost cuvintele rostite calm de “decarul” piteştenilor chiar în momentul în care arbitrul Anderco se pregătea să reia jocul, după ce Dudu Georgescu egalase la 3. Aşa a şi fost, deoarece “Gâscanul” a ţinut să-şi respecte promisiunea şi a marcat printr-un şut de la marginea careului. Peste o jumătate de oră, federalii şi-au terminat şi munca neprogramată: au trecut pe trofeu numele ce i-a luat prin surprindere, FC Argeş.

În Divizia A, 408 meciuri şi 111 goluri a adunat Nicolae Dobrin pentru FC Argeş şi CS Târgovişte (13 partide/5 goluri – în 1981-1982).

26 octombrie 1966, o dată de referinţă pentru fotbalul argeşean; atunci a avut loc partida Dinamo Piteşti – Toulouse FC 5-1, una din cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului românesc în Cupele Europene! După un 0-3 în Franţa, piteştenii au încercat imposibilul şi au reuşit! Cu Dobrin în teren, argeşenii au făcut o repriză secundă senzaţională. Totul a început în minutul 50, atunci cînd „Gâscanul” a reluat în plasă o centrare venită de la Constantin David. Au urmat încă două reuşite, Constantin Radu şutând de fiecare dată puternic şi fără speranţe pentru Giussepin. Atacurile dezlănţuite aveau a-şi găsi rezolvarea în prelungiri, atunci când Mihai Ţurcan a reluat în plasa o minge respinsă în disperare de apărarea oaspeţilor.

Peste 7 ani, pe 25 octombrie 1972, Dobrin marca în poarta Realului în prima victorie obţinută de o formaţie din România în faţa „colosului” spaniol. În retur, piteştenii au rezistat eroic până în minutul 87, atunci când Santillana a marcat golul de 3-1, cel al calificării. A fost momentul când „Don Santiago” a descoperit un mare fotbalist, pe Nicolae Dobrin. L-a dorit, l-a avut două săptămîni în curtea clubului, dar transferul a picat din cauza refuzului lui Nicolae Ceauşescu.

A evoluat în 48 de meciuri în tricoul primei reprezentative şi a marcat 6 goluri.