Acasă / SPORT / BCM Piteşti s-a distrat cu Gaz Metan Mediaş!

BCM Piteşti s-a distrat cu Gaz Metan Mediaş!

Echipa BCM-U Piteşti a susţinut sâmbătă ultimul joc de campionat din acest an pe teren propriu, demonstrând că acasă este de neînvins. De această dată victimă a fost echipa Gaz Metan Mediaş, formaţie de care elevii lui Hristu Şapera au dispus cu 75-58, la capătul unui joc pe care l-au controlat.Argeşenii au obţinut cea de-a cincia victorie, în ultimele şase partide disputate pe teren propriu. Gazdele au început excelent disputa şi conduceau cu 16-9 în finalul primului sfert, pentru ca şi în sfertul următor meciul să curgă tot în favoarea lor. În sfertul trei, oaspeţii au avut o răbufnire de orgoliu, apropiindu-se şi chiar egalând la 46, însă în ultimul act piteştenii s-au distanţat pe tabelă, iar deznodământul a fost în favoarea lor.Americanul Ken Tutt a făcut diferenţa, cu 19 puncte şi 7 pase decisive.

La finalul partidei, antrenorul principal al gazdelor, Hrustu Şapera a spus: „Felicit echipa oaspeţilor, o formaţie cu jucători foarte buni. Cât despre noi, aveam mare nevoie de acest succes. Această victorie ne menţine în cursa pentru play-off şi ne oferă posibilitatea de a avea o vacanţă puţin mai liniştită. Nu în ultimul rând, trebuie să mulţumim suporterilor care au fost astăzi la sală, i-am simţit alături în momentele importante şi grele ale partidei.

Monica Cristea Foto : Gabriela Neacsu

Despre Administrator

Citeşte şi ...

Bianca Voica, din nou sub tricolor (1)

Dedicare și determinare: Bianca Voica, din nou sub tricolor

Echipa României pregăteşte ultimele două partide din preliminariile CE2024, în 4 aprilie, la Cazin, cu ...