Acasă / SPORT / BCM U încheie sezonul regulat cu o victorie

BCM U încheie sezonul regulat cu o victorie

BCM U Piteşti a încheiat aseară ultima partidă din sezonul regulat ,cu o victorie împotriva echipei Concordia Chiajna.

Începutul a fost al gazdelor care s-au distanţat pe tabelă iar după zece minute de joc piteştenii aveau un avantaj de opt puncte. În sfertul doi piteştenii au reuşit să înscrie încă 24 de puncte, la pauză diferenţa dintre cele două formaţii fiind de 15 puncte.

Elevii lui Sapera au vrut să termine sezonul lăsând şi au revenit în sfertul trei de la -15 la +1. Aceasta a fost ultima dată când formaţia din Chiajna a mai condus la Piteşti.

Finalul le-a aparţinut piteştenilor care au reuşit sa se distanţeze pana la finalul partidei cu 10 puncte, scorul fiind 82 – 72.

De la pitesteni sau remarcat Edi Sinadinovic cu 17 puncte, 6 recuperări şi 5 pase decisive. Ulmer a încheiat meciul cu 14 puncte, 7 recuperări şi 3 pase decisive iar Durkovic a avut 12 puncte, 16 recuperări şi o pasă decisivă.

De cealaltă partea Ghita Balmus a terminat partida 26 puncte, 6 recuperări şi 2 pase decisive iar Petkovic a avut 17 puncte, 8 recuperări şi 2 assisturi.

Elevii lui Sapera s-au calificat astfel în playoff, adversarul piteştenilor urmând să fie BC Mureş Tg. Mureş. Până atunci, BCM U Piteşti va juca săptămâna viitoare în Final Four-ul Cupei României.