Acasă / SPORT / Galben verzii au bătut cu 3-1 pe Minerul Motru

Galben verzii au bătut cu 3-1 pe Minerul Motru

Elevii lui Ion Moldovan au învins sâmbătă, pe stadionul „Nicolae Dobrin”, ultima clasată, Minerul Motru, formaţie deja condamnată la retrogradare. Scorul final a fost 3-1, la capătul unui joc mediocru în care cele două combatante au demonstrat cu vârf şi îndesat că îşi merită locurile în clasament.
Primele 15-20 de minute au fost echilibrate. Oaspeţii au fost mai incisivi şi au ajuns în două rânduri la un pas de a deschide scorul. Gazdele au deschis, totuşi, scorul în minutul 32, prin Cosmin Năstăsie, care a şutat violent la firul ierbii, de la 20 de metri, în stânga portarului. Impulsionaţi de golul marcat, argeşenii s-au instalat în jumătatea adversă şi au mai punctat o dată până la pauză, în minutul 41 prin acelaşi Cosmin Năstăsie, care a marcat după o bâlbăială colectivă a defensivei gorjene.
Gazdele, doar un gol în mitanul doi
După pauză, elevii lui Moldovan au continuat să joace mai bine decât adversarii, însă nu au mai reuşit decât un gol. În minutul 59 într-un moment care nu anunţa nimic, mijlocaşul Alin Popa, care până atunci nu strălucise cu nimic în joc, şi-a spălat toate păcatele, marcând un gol de generic: şut de la 18 m direct în vinclu. Oaspeţii s-au mai trezit puţin din letargie la scorul de 3-0, dar tot argeşenii puteau marca, dacă Ayza şi Popa nu iroseau ocazii rarisime, singuri cu portarul. În minutul 68 gazdele au tremurat serios la şutul în bară trimis din 7 metri de Ungur, pentru ca două minute mai târziu oaspeţii să marcheze golul de onoare. Speroni a executat o lovitură liberă de la 20 m, portarul Ciucă a respins în faţă până la Stanciu, care a reluat în plasă o minge pe care n-o urmărea niciun fundaş al gazdelor. După faza golului au urmat 20 de minute de fotbal subţire, modest, în ton cu locurile în clasament ale echipelor. Singura ocazie notabilă s-a consemnat în minutul 84, când Ayza a căzut în careu, însă centralul i-a arătat cartonaş galben brazilianului, considerând că acesta a simulat.
Ca o concluzie, jocul argeşenilor nu pare să se fi îmbunătăţit cu cine ştie ce. O echipă care a jucat modest a bătut una care n-a jucat aproape nimic, exceptând primele 15-20 de minute.
Echipele:
CS Mioveni: Ciucă – Cotigă, Pasăre, Olteanu, C. Stanciu – Negoiţă, Alin Popa (min. 88, M. Popescu), Răuţă, Galan (min. 70, Ov. Stan – min. 75, Biceanu) – Năstăsie, Azya; Antrenor: Ion Moldovan
Minerul Motru: D. Popescu – Traşcă, Dicu, Nueleanu, Neacşu – Stanciu, Speroni, Unguru (min. 79, Poenaru), Răducă – Trifu (min. 72, Cernica), Buciuman (min. 46, Rada), Antrenor: Gabriel Zahiu.
„Ne doream mai multe goluri”
La conferinţa de presă antrenorul gazdelor, Ion Moldovan, a declarat: „Victoria noastră este meritată atât prin prisma rezultatului, cât şi a golurilor marcate. Este prima etapă din retur, am început bine, ne-am fi dorit mai multe goluri, dar ne bucurăm şi de cele trei marcate. Am întâlnit o echipă ce-şi joacă până la capăt cartea, o formaţie ce a evoluat eminamente ofensiv. Dar fotbalul se joacă pe goluri şi pe puncte. În etapa viitoare jucăm cu Slatina, ne interesează rezultatul. Problema noastră este că nu reuşim să legăm două victorii, sperăm să fie mai bine de acum înainte”.
Rezultate şi etapa viitoare
Celelalte rezultate ale etapei cu numărul 12: UTA – FC Bihor Oradea 0-0, CSM Râmnicu-Vâlcea – FC Olt Slatina 1-0, Gloria Bistriţa – CS Universitatea Craiova 1-0, FC Universitatea Craiova – Olimpia Satu-Mare 1-1; jocul Metalul Reşiţa – ASA Târgu-Mureş va disputa pe 27 noiembrie de la ora 14.
Etapa următoare, a 13-a va avea loc sâmbătă, 23 noiembrie, şi programează duelurile: FC Bihor Oradea – CSM Râmnicu-Vâlcea, ALRO Slatina – CS Mioveni, Minerul Motru – Gloria Bistriţa, CS Universitatea Craiova – FC Universitatea Craiova, Olimpia Satu-Mare – Metalul Reşiţa, ASA Târgu-Mureş – UTA.
11. UTA 12 2 3 7 8-17 9 p
12. Minerul Motru 12 1 1 10 7-19 4 p

Monica Cristea Foto : Mihai Neacsu

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...