Acasă / SPORT / Polonia cucereşte podiumul

Polonia cucereşte podiumul

După aproape două săptămîni, duminică seară s-a încheiat Campionatul European de Baschet Divizia B Under 20. Dintre cele 12 echipe care au jucat pentru promovarea pe prima scenă a baschetului european cea mai bună s-a dovedit a fi selecţionata Poloniei care a învins în finală cu 83-71 echipa similară a Marii Britanii.
Confruntarea a fost controlată de către polonezi care au făcut un prim sfert foarte bun. Englezii au revenit în acttul secund iar la pauza mare cele două echipe se aflau la egalitate, 42-42. După pauză leşii au început în forţă şi au încheiat acest sfert cu un avantaj de 9 lungimi pe care şi l-au mărit şi în ultimul act al întrecerii. Cei mai buni marcatori ai poloniei au fost Grzegorz Grochowski cu 23 puncte urmat de Przemyslaw Karnowski şi Mateusz Ponitka cu cîte 13 puncte fiecare. De la britanici s-au remarcat Devon Van Oostrum cu 29 puncte. Prin cîştigarea competiţiei de la Piteşti, polonezii au reuşit să îşi ia revanşa în faţa englezilor după ce aceştia cîştigaseră în grupă cu 83-74. Cele două echipe împreună cu Ungaria care a învins Belgia în finala mică au reuşit promovarea în Divizia A a baschetului european.